صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ از برجام خارج نشد

ترامپ از برجام خارج نشد

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا شام روز گذشته سیاستهای جدید دولت خود را در برابر ایران اعلام کرد. با وجود اینکه او بارها از توافقنامه هستهای با ایران انتقاد کرده بود و مخالفت شدید با این توافقنامه نشان داده بود، اما از این توافقنامه خارج نشد. او گفت که در کنگره آمریکا طرحی برای بازبینی برجام طرح میشود و اگر این طرح به نتیجه نرسید، برجام به پایان میرسد. رئیس جمهور آمریکا با وجود اینکه خروج آمریکا را از توافقنامه برجام اعلام نکرد، اما تاکید کرد که به عنوان رئیس جمهور آمریکا هر زمان که احساس کند ایران به سمت هستهای شدن پیش میرود، از این توافق نامه خارج خواهد شد.
او با اشاره به گروگانگیری در سفارتخانههای آمریکا و چند مورد از بمبگذاریهایی که علیه آمریکا انجام شده، گفت ایران مهمترین حکومت حامی تروریسم است و به القاعده و طالبان و حزب الله لبنان کمک میکند.
آقای ترامپ گفت که برای مقابله با اقدام های بیثبات کننده ایران و حمایتش از تروریسم با شرکای مان اقدام میکنیم و با وضع تحریمهای بیشتر علیه رژیم ایران، همهی راههای رسیدن این رژیم به سلاح هستهی را می ‎‎بندیم. او همچنین گفت که تحریمهای شدید علیه سپاه پاسداران ایران وضع خواهد کرد و همچنین به وزارت مالیه آمریکا دستور داد که تحریمهای جدی علیه ایران وضع کند.
ترامپ از کنگره و هم پیمانان ایالات متحده خواست که رفتارهای هسته ای ایران را با تحت نظر داشته باشد که این کشور از مفاد اصلی برجام تخطی نکند. در صورت تخطی ایران از مفاد توافقنامه هسته ای موسوم به برجام هر زمان بخواهد آن را باطل خواهد کرد.
رئیس جمهور آمریکا پیش از این نیز بارها از برجام انتقاد کرده بود و گفته بود که از این توافق نامه خارج خواهد شد.