صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سفر نخست‌وزیر عراق به ترکیه و ایران

 سفر نخست‌وزیر عراق به ترکیه و ایران

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در سفر دورهای خود به کشورهای منطقه روز چهارشنبه سوم عقرب (۲۵ اکتوبر) به انقره، پایتخت ترکیه رفته است.آقای عبادی قرار است ا در ادامه این سفر، به تهران هم برود.
بر اساس گزارش بیبیسی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در یک نشست خبری مشترک با نخست وزیر عراق گفته است کشورش با همکاری عراق و ایران به رفراندوم اقلیم کردستان که آقای اردوغان آن «غیرقانونی» خوانده است، پاسخ میدهد.
آقای اردوغان در این نشست گفته:»رفراندوم شمال عراق برای ما غیرقابل قبول است. بعد از اینکه هشدارهای ما نتوانست تحولات مثبتی در این زمینه ایجاد کند، مجبور شدیم تحریمهایی را (علیه اقلیم کردستان) اعمال کنیم. در نتیجه تماسها و اقدامات مشترک ایران، ترکیه و عراق در این زمینه شاهد تحولات مثبتی بودهایم.»
حیدر عبادی هم در این نشست خبری گفته است: «شکر خدا، نیروهای امنیتی ما علیه داعش اعلام پیروزی کردند و حاکمیت قانون را بازگرداندند. ما هرگز به هیچ گروه مسلحی که بر اساس قوانین عراق اجازه حمل اسلحه نداشته باشد اجازه فعالیت در کشور را نمیدهیم. قانون اساسی عراق به ما اجازه میدهد که با هر گروهی که به طور غیرقانونی اسلحه دارد، بجنگیم.»
ترکیه که دارای مرز مشترک با عراق است، نگران گسترش جداییطلبی در میان کردهای این کشور است.
سفر آقای عبادی به انقره و تهران در حالی صورت میگیرد که مقامهای دولت اقلیم کردستان پیشنهاد کردهاند نتایج همهپرسی اخیر این اقلیم که حدود یک ماه پیش برگزار شد، را تعلیق کنند. علت این پیشنهاد آغاز مذاکرات با محوریت قانون اساسی با دولت مرکزی عراق اعلام شده است.