صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روسیه گزارش کاربرد گاز سارین توسط دولت سوریه را رد کرد

روسیه گزارش کاربرد گاز سارین توسط دولت سوریه را رد کرد

روسیه گزارش سازمان ملل در مورد مسئولیت دولت سوریه در کاربرد گاز سمی در خان شیخون را مورد انتقاد قرار داده است.
روز جمعه، ۵ عقرب (۲۷ اکتوبر)، سرگئی ریابکوف، معاون وزارت خارجه روسیه، گزارش سازمان ملل در مورد استفاده از گاز سارین در خان شیخون را غیرقابل اعتماد توصیف کرد و گفت: «حتی نگاهی گذرا نشان میدهد که این گزارش حاوی تعارضات و تناقضات منطقی است و از اظهارات مشکوک شاهدان عینی و شواهد تایید نشده استفاده کرده است و همه این نقاط ضعف را در این گزارش میتوان مشاهده کرد.»
به گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، آقای ریابکوف گفته است که «سایر ملتها در نظر دارند از این گزارش برای حل و فصل مشکلات ژئوپلتیک خود با سوریه بهرهبرداری کنند.»
معاون وزیر خارجه روسیه افزوده است که دولت روسیه راسا شواهد قابل اطمینان را بررسی کرده و به زودی نتیجه آن را منتشر خواهد کرد.
روز ۴ اپریل سال جاری، بیش از هشتاد نفر در اثر انتشار گاز سارین در منطقه خان شیخون، از شهرهای زیر کنترل مخالفان حکومت سوریه در استان ادلب، جان خود را از دست دادند. به نقل از شاهدان عینی گزارش شد که انتشار این گاز نتیجه بمباران هواپیمایی بوده و از آنجا که نیروهای مخالف دارای نیروی هوایی نیستند، حمله کیمیاوی توسط هواپیماهای سوری صورت گرفته است.
دولت سوریه حمله به این شهر را تکذیب کرد اما مقامات روسی گفتند که در جریان عملیات هوایی نیروهای دولتی در خان شیخون، یک کارگاه تولید گاز سمی متعلق به شورشیان مخالف دولت هدف قرار گرفت و گاز موجود در انبار آن در منطقه منتشر شد.
دولت آمریکا در واکنش به این واقعه، حکومت سوریه را مسئول حمله کیمیاوی معرفی کرد و در یک اقدام تنبیهی، یک پایگاه هوایی آن کشور را هدف حمله موشکی قرار داد. رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرد که نسبت به کاربرد مجدد اسلحه کیمیاوی در جنگ داخلی سوریه واکنش شدید نشان خواهد داد.
گزارش سازمان ملل در مورد حمله کیمیاوی به خان شیخون براساس تحقیقات صورت گرفته توسط کارشناسان سازمان منع سلاحهای کیمیاوی و «مکانیسم مشترک تحقیق» (جی آی ام) تهیه شده و مشخصا دولت سوریه را عامل استفاده از گاز سارین در خان شیخون معرفی کرده است. این دو نهاد در گزارش خود گفتهاند که «اطمینان کامل داریم که جمهوری عربی سوریه مسئول استفاده از گاز سارین در خان شیخون بوده است.»