صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رهبر برکنارشده، کاتالونیایی‌ها را به مقاومت در مقابل دولت اسپانیا فراخواند

رهبر برکنارشده، کاتالونیایی‌ها را به مقاومت در مقابل دولت اسپانیا فراخواند

کارلس پوجدمون، رئیس برکنارشده دولت محلی کاتالونیا، جداییطلبان را به مقاومت در برابر تلاش دولت اسپانیا برای کنترل کاتالونیا دعوت کرده و قول داده است که به فعالیتهایش «برای ساختن کشوری آزاد» ادامه دهد.
بر اساس گزارش بی بی سی، آقای پوجدمون در یک سخنرانی تلویزیونی که در محلی نامعلوم ضبط شده بود گفت: «بهترین کاری که میتوانیم برای حفظ دستاوردهایمان بکنیم مخالفت دموکراتیک در برابر اجرای اصل ۱۵۵ است.» دولت اسپانیا بر مبنای اصل ۱۵۵ قانون اساسی این کشور اداره مستقیم کاتالونیا را در دست گرفته و خودمختاری آن را معلق کرده است.
آقای پوجدمون در سخنرانی خود اقدامات دولت اسپانیا را محکوم کرد. دولت مرکزی اسپانیا با لغو خودمختاری کاتالونیا، اداره دولت محلی کاتالونیا را به دست گرفته است. دولت اسپانیا رئیس و وزیران دولت محلی کاتالونیا و همچنین رئیس پولیس این منطقه را از کار برکنار کرده است. روز جمعه ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا، پارلمان کاتالونیا را منحل اعلام کرد. کمی پیش از آن پارلمان کاتالونیا به اعلام استقلال از اسپانیا رای داده بود.
ثریا سانز دوسانتاماریا، معاون نخست وزیر اسپانیا، به طور رسمی مسئول اداره کاتالونیا اعلام شده است.
با انحلال پارلمان محلی، دولت اسپانیا میخواهد در ماه دسامبر (حدود یک ماه دیگر) در کاتالونیا انتخابات برگزار کند. کارلس پوجدمون، رئیس دولت محلی کاتالونیا از جداییخواهان خواسته است که به شکلی مسالمتآمیز موج فعالیتها برای استقلال را ادامه دهند.
خبرنامه رسمی دولت اسپانیا دیروز صبح اعلام کرد که آقای پوجدمون، معاون او و همچنین همه وزرایش از کار برکنار شدهاند. کمی پیش از آن هم جوزپ لوئیس تراپرو آلوارز، رئیس پلیس محلی از کار برکنار شد. آقای آلوارز به اتهام «ایجاد اغتشاش» تحت تحقیقات قضایی قرار داشت.
شب شنبه خیابانها صحنه تظاهرات مختلفی در حمایت از استقلال کاتالونیا و علیه آن بود. تجمعهای دیگری نیز روز شنبه، برگزار شد. اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه و بریتانیا و همچنین آمریکا اعلام کردهاند که از اسپانیای واحد حمایت میکنند و استقلال کاتالونیا را به رسمیت نمیشناسند.