صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آغاز مذاکره فرماندهان ارشد کرد با دولت مرکزی عراق

آغاز مذاکره فرماندهان ارشد کرد با دولت مرکزی عراق

فرماندهان کرد و عراقی با هدف یافتن راهی برای کاهش تنشها بین دو طرف مذاکره کردهاند.  هدف از این مذاکرات که تحت نظارت ائتلاف به رهبری آمریکا صورت میگیرد، ایجاد آتش بس طولانی در مناطق مورد مناقشه است.   بر اساس گزارش بی بی سی، ارتش عراق در چند هفته گذشته نیروهایش را در مناطق تحت کنترل کردها در استان نفتخیز کرکوک مستقر کرده است.  سخنگوی حیدرعبادی، نخست وزیر عراق گفته که دو طرف درباره نحوه اجرایی شدن یک توافق صلح گفتگو کردهاند؛ توافقی که براساس آن نیروهای کرد از منطقه خارج شوند.  روز جمعه آقای عبادی از توقف ۲۴ ساعته عملیات نظامی علیه نیروهای کرد خبر داد.
در همین رابطه دفتر نخست وزیرعراق در بیانیهای گفت که «تحرکات نیروها» متوقف میشود تا دولت مرکزی عراق و دولت اقلیم کردستان عراق فرصت داشته باشند در کمیتهای مشترک درباره استقرار نیروهای نظامی دولت مرکزی عراق در همه مناطق مورد مناقشه مذاکره کنند.
سه روز پیش دولت اقلیم کردستان اعلام کرد که آماده است با بغداد مذاکراتی «بی قید و شرط» داشته باشد.
اقلیم کردستان نتیجه همه پرسی استقلال این منطقه را معلق کرده و خواهان پایان همه عملیات نظامی شده است.
به دنبال همهپرسی کردستان و رای مردم این منطقه به جدایی از عراق، نیروهای عراقی کنترل شهر نفتخیز کرکوک را از نیروهای کرد گرفتند. کرکوک منطقهای است که تسلط بر آن از موضوعات مورد اختلاف میان اربیل و بغداد بوده است.