صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کوریای جنوبی و چین مصمم به بهبود روابط دوجانبه هستند

کوریای جنوبی و چین  مصمم به بهبود روابط  دوجانبه هستند

دولتهای کوریای جنوبی و چین از عزم خود برای بهبود روابط دوجانبه خبر دادهاند.  روز سهشنبه، ٩ عقرب (٣١ اکتوبر)، وزارتخارجه چین و کوریای جنوبی همزمان بیانیههای مشابهی را منتشر کردند که در آنها ضمن ابراز آمادگی برای رفع اختلاف نظر، بر آمادگی دو کشور برای از سرگیری همکاری از جمله برقراری ارتباط در زمینه های نظامی تاکید گذاشته شده است.
بر اساس گزارش بی بی سی، روابط این دو قدرت اقتصادی منطقه در پی نصب سیستم ضد موشکی تاد آمریکا در کوریای جنوبی در اپریل سال جاری به سردی گرایید. اگرچه کوریای جنوبی تاکید داشته که هدف از نصب این سیستم، مقابله با حملات موشکی کوریای شمالی است؛ اما دولت چین آن را عاملی در برهم زدن توازن منطقه توصیف کرد و به اقداماتی تلافی جویانه نسبت به آن مبادرت ورزید.
توصیه به شهروندان چینی برای خودداری از سفر تفریحی به کوریای جنوبی و کاهش فروش موترهای کوریایی در چین از نتایج این اختلاف بوده است.
در بیانیه وزارت خارجه چین آمده است که «دو طرف موافقت کردند که از طریق مجاری ارتباطی نیروهای مسلح خود در مورد نصب موشکهای تاد که برای طرف چینی موضوعی قابل توجه است به تبادل نظر بپردازند.» این بیانیه افزوده است که چین و کوریای جنوبی «برای روابط دوجانبه خود اهمیت فراوانی قایل هستند.»
رئیسان جمهوری کوریای جنوبی و چین به زودی در نشست سران کشورهای عضو آسهآن در ویتنام شرکت میکنند و قرار است در حاشیه این نشست، با یکدیگر دیدار کنند. در بیانیه وزارت خارجه کوریای جنوبی آمده است که «توافق برای برگزاری این دیدار گام اول برای از سرگیری همکاری و مبادلات عادی دو طرف در تمامی جنبهها محسوب میشود.» رئیسان جمهوری دو کشور در حاشیه نشست رهبران کشورهای گروه ٢٠ که در ماه جولای در برلین برگزار شد نیز دیدار کردند و اختلافات دو طرف را مورد بررسی مقدماتی قرار دادند. وزارت خارجه کوریای جنوبی در آن زمان گفت که در این دیدار، رئیس جمهوری این کشور موضع دولت خود در زمینه تمهیدات دفاعی در برابر برنامه موشکی و هستهای کوریای شمالی را شرح داد و طرف چینی نیز ابراز امیدواری کرد که این موضوع به شکل مناسب حل و فصل شود.