صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دونالد ترامپ سفری ۱۱ روزه به شرق آسیا را آغاز کرد

دونالد ترامپ سفری ۱۱ روزه به شرق آسیا را آغاز کرد

دونالد ترامپ در سفری که طولانیترین سفر خارجی یک رئیسجمهور آمریکا به آسیا در ربع قرن گذشته خوانده شده، واشنگتن را به مقصد توکیو ترک کرده و بنا دارد بعد از جاپان به کوریای جنوبی، چین، ویتنام و فیلیپین برود. بر اساس گزارش بی بی سی، سفر آقای ترامپ به جاپان و کوریای جنوبی در حالی آغاز شده که تنش میان واشنگتن و پیونگیانگ در چند ماه گذشته به اوج خود رسیده و باعث نگرانی بسیاری از رهبران جهان شده که از وقوع یک جنگ اتمی در هراسند.  بر همین اساس، انتظار میرود آقای ترامپ در خلال دیدارش از جاپان و کوریای جنوبی، بر حمایت آمریکا از این دو کشور در برابر تهدیدهای کوریای شمالی، تاکیدی مضاعف کند.
اگر چه قرار نیست آقای ترامپ همچون جنرال جیمز متیس که چند روز پیش به کوریای جنوبی رفته بود از «منطقه غیرنظامی نظامی (دی.ام.زی)» در مرز کوریای جنوبی و کوریای شمالی دیدار کند اما گفته شده رئیسجمهور آمریکا برای دیدار با نیروهای نظامی آمریکایی به پایگاه نظامی این کشور در جنوب سئول خواهد رفت.
رئیس جمهور آمریکا که عصر جمعه به همراه همسرش ملانیا در نخستین بخش سفرش از واشنگتن به هاوایی پراوز کرد، قرار است بعد از جاپان و کوریای جنوبی به چین برود تا با شی جینپینگ، رئیس جمهوری این کشور که به تازگی دوباره جایگاه خودش را ثبیت کرده است، دیدار کند و به احتمال بسیار زیاد یک بار دیگر بجینگ را برای متوقف کردن برنامه هستهای کوریای‌‎شمالی، تحت فشار بگذارد.
در ویتنام قرار است آقای ترامپ در اجلاس سران سازمان همکاریهای اقتصادی آسیا-پاسفیک (اَپک) حضور یابد و از هانوی هم بازدید کند.
او در آخرین بخش سفرش به فیلیپین خواهد رفت تا در اجلاس سران گروه آسهآن (انجمن ملل آسیای جنوب شرقی) در شهر مانیل حضور یابد.
آخرین باری که یک رئیس جمهور آمریکا سفری طولانی به آسیا داشته، به روزهای پایانی سال ۱۹۹۱ باز می گردد که جرج اچ.دبلیو. بوش به سفری ماراتن مانند در شرق آسیا رفت و هنگامی که در جاپان بود از فرط خستگی و در خلال یک جشن، از حال رفت.