صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شاهزاده میلیاردر و برادر بن لادن در میان ده‌ها بازداشتی عربستان سعودی

شاهزاده میلیاردر و برادر بن لادن در میان ده‌ها بازداشتی عربستان سعودی

ولیعهد عربستان سعودی با بازداشت دهها نفر از جمله ولید بن طلال، میلیاردر بانفوذ سعودی، قدمهای بلندی برای تحکیم پایگاه سیاسی و اقتصادی خود در قدرت برداشته است. فرمانده گارد ملی و فرمانده نیروی دریایی عربستان سعودی هم برکنار شدهاند.
بی بی سی گزارش داده که، نام برادر بن لادن و رئیس بنیاد مالی بن لادن در ریاض هم در بین بازداشت شدگان گزارش شده، هرچند مقامهای عربستان هنوز این موضوع را تأیید نکردهاند.
چهار وزیر فعلی و بیش از ۱۰ مقام سابق و ۱۱ شاهزاده سعودی بازداشت شدهاند که یکی از مشهورترین آنها شاهزاده ولید بن طلال، میلیاردر سعودی و سرمایهگذار شرکتهای توییتر و اپل است.
کمیته مبارزه با فساد چند ساعت بعد از تشکیل، دستور بازداشتها را صادر کرده است. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، ریاست این کمیته را به عهده دارد.
کمیته مبارزه با فساد عربستان سعودی در اطلاعیهای اعلام کرده است که «این سرزمین پایدار نخواهد ماند، مگر آنکه فساد ریشهکن شود و افراد فاسد پاسخگو باشند.»
ولید بن طلال کیست؟
ولید بن طلال ۶۲ ساله یکی از ثروتمندترین افراد در جهان است و ثروتش بیش از ۱۸ میلیارد دالر برآورد شده است.
او علاوه بر توییتر و اپل، در هتلهای زنجیرهای فورسیزنز و موسسه نیوزگروپ روپرت مرداک هم سرمایهگذاری کرده است. از او به عنوان یکی از سرمایهگذاران اصلی در آمریکا و کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و بریتانیا یاد میشود.
سال ۱۹۹۱ او یک قایق تفریحی گرانقیمت به دونالد ترامپ هدیه داد. اما چند سال بعد به آقای ترامپ توصیه کرد که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکند چون شکست خواهد خورد. این ماجرا باعث جدال لفظی این دو شد. آقای ترامپ آن زمان در توییترش نوشت که یک شاهزاده سعودی با «پول بابا» میخواهد آمریکا را اداره کند. البته شاهزاده طلال بعدا، انتخاب دونالد ترامپ را به او تبریک گفت.