صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور لبنان: تا زمان بازگشت حریری به کشور اقدامی نمی‌کنیم

رئیس جمهور لبنان: تا زمان بازگشت حریری به کشور اقدامی نمی‌کنیم

سلیم جریصاتی، وزیر دادگستری لبنان، میگوید میشل عون، رئیس جمهور این کشور گفته تا زمانی که سعد حریری، نخستوزیر لبنان به کشورش برنگردد، اقدامی نمیکند. او به نقل از آقای عون گفته: «استعفا باید داوطلبانه باشد.»
به گزارش بی بی سی، سعد حریری، نخستوزیر این کشور سه روز پیش (چهارم نوامبر) در نطقی غیرمنتظره و در حالی که در ریاض، پایتخت عربستان بسر میبرد، استعفای خود را اعلام کرد.  وزیر دادگستری لبنان دیروز دوشنبه ۶ نوامبر (۱۵ عقرب) به نقل از آقای میشل عون گفته: «ثبات امنیتی، اقتصادی، مالی و سیاسی لبنان، خط قرمز است.»
این اظهارات یک روز پس از آن است که سید حسن نصرالله، رهبر حزبالله لبنان، گفته بود عربستان سعودی سعد حریری، نخستوزیر لبنان را مجبور به استعفا کرده است.
آقای نصرالله در نطقی تلویزیونی مردم کشورش را به «آرامش و صبوری» دعوت کرده و گفته: «این استعفا تصمیم عربستان سعودی بوده که به سعد حریری دیکته شده است.»
او همچنین گفته: «سعد حریری وقتی از سفر نخست خود به عربستان سعودی بازگشت در نشست هیئت دولت و دیگر دیدارهایش گفت که عربستان سعودی خواهان ثبات و امنیت لبنان و تداوم دولت کنونی است و بزودی قرار است کمکهای بزرگی به لبنان و ارتش این کشور بکند. اما به صورت ناگهانی دوباره به عربستان فراخوانده شد و در آنجا استعفای خود را اعلام کرد.»
در مورد شیوه استعفای آقای حریری آقای نصرالله گفته است: «این استعفا نشان دهنده سطح و حجم و شکل نامناسب و ناشایست دخالت عربستان سعودی در لبنان است. سعد حریری باید به لبنان بر میگشت و استعفای خود را تقدیم رئیس جمهور میکرد نه اینکه به این شیوه استعفا دهد.»