صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۷ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ دولت عربستان را به خاطر مبارزه با فساد ستود

 ترامپ دولت عربستان را به خاطر مبارزه با فساد ستود

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اقدامات اخیر دولت عربستان در اصلاحات اجتماعی و مبارزه با فساد را مورد تایید قرار داده است. به گزارش بی بی سی، رئیس جمهوری آمریکا در توئیتر خود نوشت: «به ملک سلمان و ولیعهد، محمد بن سلمان اطمینان فراوان دارم؛ آنها میدانند چه میکنند.» آقای ترامپ در اشاره به بازداشت شماری از شاهزادگان و افراد سرشناس در عربستان به اتهام فساد، افزوده است: «بعضی از کسانی که با آنان برخورد شدید میشود کسانی هستند که برای سالها کشورشان را دوشیدهاند.»
روز شنبه منابع سعودی گزارش کردند که به دستور کمیته مبارزه با فساد که به تازگی تشکیل شده، یازده شاهزاده ، چهار وزیر دولت فعلی و چند تن از مقامات بلندپایه قبلی این کشور به اتهام فساد مالی بازداشت شدهاند. طبق قوانین عربستان سعودی، پادشاه همزمان سمت ریاست دولت یا نخست وزیری را در دست دارد و معمولا ولیعهد به عنوان نایب اول نخست وزیر مسئول اداره امور روزمره دولت است.
خبر تشکیل کمیته مبارزه با فساد، که ریاست آن را محمد بن سلمان، ولیعهد ۳۲ ساله برعهده دارد، تنها ساعاتی قبل از انتشار خبر این بازداشتها منتشر شده بود. در مورد ماهیت اتهامات بازداشت شدگان و نحوه رسیدگی قضایی به اتهامات آنان جزئیاتی در دست نیست. برخی منابع گفتهاند که هدف از بازداشت این افراد، تحکیم قدرت ولیعهد و تضعیف مخالفان سیاستهای او بوده است.
انتشار نظرات دونالد ترامپ در توئیتر نخستین واکنش دولت آمریکا به بازداشتهای اخیر افراد سرشناس در عربستان سعودی است و پیش از آن مقامات دولتی آمریکا در این مورد اظهار نظری نکرده بودند.