صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مرگ روزانه کودکان روهینگیا در اردوگاه های بنگله دیش

مرگ روزانه کودکان روهینگیا در اردوگاه های بنگله دیش

وضعیت پناهجویان روهینگیا دربنگله دیش، با توجه به گزارش موسسه خیریه حامی کودکان»سیف د چلدرین»مثل یک کابوس است.بیش از نیمی از ۶۰۰ هزاراقلیت مسلمانی که به دلیل آزار واذیت اردوی میانماراز ایالت راخین فرارکرده اند،کودکان اند.
به گزارش دویچه وله، سوزانا کرویگر، مدیر عامل بخش آلمانی این سازمان کمکی می گوید که بحران مهاجرت روهینگیاها منجر به وضعیت دردناکی برای کودکان شده است. او در حال حاضر در شهر مرزی «کوکس بازار» در بنگله دیش است که در آنجا شمار زیادی از پناهجویان در اردوگاه ها جابجا گردیده اند.
خانم کرویگر در مورد چگونگی وضعیت در این شهر می گوید: «ما در اینجا با یک وضعیت باورنکردنی مقابل هستیم. مردان جوان به ما قصه می کنند که چگونه مادر کلان شان را پشت کرده و یک ماه تمام راه پیموده اند تا به بنگله دیش رسیده اند. برخی از پناهجویان گزارش می دهند که حتی افکار خودکشی در سر دارند، در صورتی که دوباره به میانمار بازگردانده شوند. این مهاجران تحت فشارهای شدید روانی قرار دارند و در معرض خطر سوء تغذیه هستند. این بحران در حال حاضر بیشتر و بیشتر به یک بحران کودکان در حال توسعه است. حدود ۲۵ درصد از کودکان زیر ۵ سال هستند. با وجود تمام تلاش ها، روزانه اطفال جان هایشان را از دست می دهند.  به طور کلی، ۶۰ درصد از پناهجویان روهینگیا کودکان هستند. همچنین شرایط صحی فاجعه بار است. ۹۸ درصد از آب ها آلوده اند.»
هنوز روشن نیست که وضعیت بحرانی مسلمانان روهنگیا چه زمانی پایان می  یابد، اما شورای امنیت سازمان ملل متحد در همین تازگی ها خواستار پایان دادن به خشونت علیه روهینگیاها گردیده بود.
شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه از میانمار خواست تا حملات تهاجمی نظامی علیه روهینگیا را متوقف گرداند. بیش از ۶۰۰ هزار روهینگیا از اواخر ماه آگست به بنگله دیش کشور همسایه فرار کرده اند. حکومت میانمار گفته است که سازمان ملل متحد این واقعیت را که بحران تنها می تواند دو جانبه بین میانمار و بنگله دیش حل شود، از نظر دور نگهداشته است.