صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روسیه قطعنامه جاپان درباره سوریه را هم وتو کرد

روسیه قطعنامه جاپان درباره سوریه را هم وتو کرد

دولت روسیه قطعنامه پیشنهادی جاپان درخصوص تمدید یک ماهه ماموریت کمیته مسئول تحقیقات درباره تسلیحات کیمیاوری سوریه را وتو کرد. به گزارش اسکای نیوز، این پیشنویس بر تمدید یک ماهه ماموریت کارشناسان مسئول تحقیقات درباره تسلیحات کیمیاوی در سوریه تاکید دارد.
در رای گیری روز جمعه شورای امنیت درباره این قطعنامه ۱۲ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت به این قطعنامه رای مثبت دادند در حالی که بولیوی و روسیه با این قطعنامه مخالفت کردند.
در دو روز گذشته این دومین باری است که روسیه از حق وتوی خود استفاده میکند. پیش از این نیز روسیه قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره تمدید یک ساله ماموریت بازرسان کمیته مذکور در سوریه و حرکت به سوی تعیین عاملان این حمله را وتو کرده بود.  در مقابل  چین از شرکت در رایگیری امتناع کرد.
کاخ سفید در بیانیهای اعلام کرد که وتوی روسیه علیه قطعنامه آمریکا درباره تسلیحات کیمیاوی سوریه پیام آشکاری بود مبنی بر این که روسیه ارزشی برای مردم کشته شده سوری قائل نیست.
در عین حال سفیر انگلیس در سازمان ملل نیز گفت اقدام روسیه در وتوی این قطعنامه او را «مبهوت» کرده است.
متیو رایکرافت، سفیر انگلیس در سازمان ملل بعد از شکست این قطعنامه در شورای امنیت این سازمان گفت: این اتفاق ثابت می کند که روسیه مصمم به محافظت از سوریه به عنوان همپیمانش است.
در مسکو نیز میخائیل اولیانوف، مسئول پرونده منع تسلیحات کیمیاوی سوریه گفت که تجدید ماموریت محققان کمیته تحقیق درباره تسلیحات شیمیایی سوریه برای یک ماه «بیفایده» است.
در متن قطعنامه پیشنهادی جاپان بر تمدید ۳۰ روزه ماموریت مکانیسم تحقیقات مشترک درباره تسلیحات شیمیایی سوریه تاکید شده تا دو طرف آمریکا و روسیه بتوانند به توافقی در این باره برسند. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود که ظرف ۲۰ روز پیشنهاداتی درباره ساختار و روشهای کار کمیته تحقیقات درباره تسلیحات کیمیاوی سوریه ارائه میشود.