صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۸ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جنرال آمریکایی: مقابل دستور هسته‌ای غیرقانونی ترامپ مقاومت خواهم کرد

جنرال آمریکایی:  مقابل دستور هسته‌ای غیرقانونی ترامپ مقاومت خواهم کرد

رئیس ستاد فرماندهی استراتژیک آمریکا (استرتکام) گفته است که در برابر هرگونه دستور "غیرقانونی" احتمالی دونالد ترامپ برای کاربرد سلاح هستهای مقاومت خواهد کرد. به گزارش بی بی سی، جنرال جان هایتن - که بر زرادخانه هستهای آمریکا نظارت دارد - روز ۱۸ نوامبر در یک نشست امنیتی در هالیفکس کانادا به حاضران گفت که درباره یک چنین سناریویی عمیقا فکر کرده است. او گفت: "فکر می کنم که بعضیها فکر می کنند ما احمقیم. ما افراد احقمی نیستیم. ما به چنین چیزهایی خیلی فکر می کنیم." جنرال هایتن گفت که ضوابط و مقررات نظامی موجود مانع از اجرای دستورات غیرقانونی احتمالی خواهد شد چرا که به گفته او، اجرا کننده یک دستور غیرقانونی میتواند محاکمه و به حبس ابد محکوم شود.
جنرال هایتن در مورد روند توسل به گزینه هسته ای گفت: «من به رئیس جمهور مشاوره میدهم. او به من می گوید که چکار باید بکنم.»
جنرال هایتن افزود: «اگر (دستور) غیرقانونی باشد، حدس بزنید که چه اتفاقی خواهد افتاد؟ من خواهم گفت: آقای رئیس جمهور این (دستور) غیرقانونی است. حدس بزنید که او چکار خواهد کرد؟ او خواهد گفت: چه چیزی قانونی خواهد بود؟ و ما گزینه هایی را پیدا خواهیم کرد که ترکیبی از تواناییها برای واکنش به وضعیت باشد.»
این فرمانده ارشد ارتش آمریکا در عین حال تاکید کرد که نیروهای هستهای تحت امرش در هر لحظه آماده واکنش به تهدیدات کوریای شمالی هستند.
جنرال رابرت کهلر، فرمانده پیشین استرتکام، هم اخیرا در یک جلسه علنی کمیته روابط خارجی مجلس سنا اعلام کرده بود افسرانی که مسوول تسلیحات هستهای آمریکا هستند دستورات غیرقانونی احتمالی را اجرا نخواهند کرد.
کمیته روابط خارجی سنا به ریاست سناتور باب کورکر - از منتقدان سرسخت دونالد ترامپ - به تازگی روند بازبینی اختیارات رئیس جمهوری در عرصه سلاحهای هستهای را آغاز کرده است.
این روند پس از آن شروع شد که جنگ لفظی بین رهبران آمریکا و کوریای شمالی اوج گرفت و دونالد ترامپ به طور علنی پیونگ یانگ را به نابودی کامل تهدید کرد.
سناتور کورکر پیشتر هشدار داده که دونالد ترامپ ممکن است آمریکا را «در مسیر جنگ جهانی سوم» قرار دهد. او گفته است که آقای ترامپ نهاد ریاست جمهوری را مانند یک شوی تلویزیونی میگرداند و دستیارانش در حال تقلا برای «مهار» وی هستند.