صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اسد و پوتین ملاقات کردند

 اسد و پوتین ملاقات کردند

رئیسان جمهوری روسیه و سوریه با یکدیگر ملاقات و از یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه حمایت کردهاند. قرار است رئیسان جمهوری ایران و ترکیه نیز امروز با رئیس جمهوری روسیه دیدار کنند.
به نوشته بی بی سی، منابع دولتی روسیه صبح سهشنبه ٣٠ عقرب (٢١ نوامبر) گزارش کردند که ولادیمیر پوتین و بشار اسد، رئیسان جمهوری روسیه و سوریه، در شهر سوچی در ساحل دریای سیاه با یکدیگر دیدار کردهاند. این دیدار شامگاه دوشنبه صورت گرفت، اما دفتر رئیس جمهوری روسیه صبح سهشنبه گزارش آن را منتشر کرد.
این دیدار در حالی گزارش میشود که منابع خبری سوریه، روسیه و ایران از شکست داعش در سوریه خبر دادهاند.
قرار است آقای پوتین امروز چهارشنبه با رجب طیب اردوغان و حسن روحانی، رئیسان جمهوری ترکیه و ایران نیز دیدار کند. همراه با روسیه، این دو کشور در روند تحولات اخیر سوریه نقشی داشتهاند.
به گزارش تلویزیون روسیه، ولادیمیر پوتین در ملاقات با رئیس جمهوری سوریه گفت که «برای پیروزی کامل بر تروریسم هنوز راهی طولانی در پیش داریم، اما تا آنجا که به کار مشترک ما در مبارزه با تروریسم در سوریه ارتباط دارد، عملیات نظامی در واقع به پایان خود نزدیک میشود.»
رئیس جمهوری روسیه در مورد روند تحولات آتی روسیه خطاب به بشار اسد گفته است «در حال حاضر، آنچه که اهمیت دارد توجه به مسایل سیاسی است و من با خرسندی شاهد هستم که شما آمادگی دارید تا با همه کسانی که در پی راه حلی مسالمتآمیز هستند همکاری کنید.»
ولادیمیر پوتین گفت که مایل است اصول به جریان انداختن فرآیند سیاسی و «تشکیل کنگرهای از مردم سوریه، و البته برخوردار از حمایت» بشار اسد را با او بررسی کند. وی ابراز تمایل کرد که از ارزیابی رئیس جمهوری سوریه از وضعیت کشورش و چشمانداز تحولات آتی و نظر او در مورد راه حل سیاسی آگاه شود. براساس این گزارش، ولادیمیر پوتین گفت: «به نظر ما فرآیند سیاسی حل مشکلات سوریه باید در نهایت تحت نظر و هدایت سازمان ملل متحد به جریان افتد.» نظارت سازمان ملل میتواند زمینه مشارکت و چانهزنی قدرتهای بزرگ در مورد آینده سوریه را فراهم کند. براساس همین گزارش، رئیس جمهوری سوریه در ملاقات با پوتین گفت که «در این مرحله، به خصوص پس از کسب پیروزی علیه تروریستها، به نفع ماست که فرآیند سیاسی را به جریان اندازیم.» وی افزود که «به اعتقاد ما وضعیت کنونی چه در صحنه عملیات و چه در عرصه سیاسی به ما امکان آن را میدهد که به پیشرفت در فرآیند سیاسی امیدوار باشیم و البته به حمایت روسیه متکی هستیم تا اطمینان حاصل کند که بازیگران خارجی در این فرآیند مداخله نخواهند کرد.»