صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تماس تلفنی پوتین با رهبران آمریکا، عربستان و اسرائیل درباره سوریه

تماس تلفنی پوتین با رهبران آمریکا، عربستان و اسرائیل درباره سوریه

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، بعد از دیدار مخفیانه دوشنبه شب با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، با سران کشورهای مختلف از جمله آمریکا، عربستان سعودی و اسرائیل تلفنی گفتوگو کرده است. به گزارش بی بی سی، روسیه برای ایجاد صلح در سوریه تلاش می کند. در پی شکستهای نظامی اخیر گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه، به نظر میرسد که این تلاشها جان تازهای گرفتهاند.
بنا بر گزارشها، بیشتر این گفتوگوها درباره سوریه بوده اما چند جایی هم از ایران و کشورهای دیگر صحبت به میان آمده است. منابعی در دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به خبرگزاری رویترز گفتهاند که گفتوگوی آقای پوتین با بنیامین نتانیاهو نیم ساعت طول کشیده و بخش مهمی از آن درباره ایران بوده است.
گفته می شود در این مکالمه تلفنی آقای نتانیاهو از «قدرت گرفتن ایران در سوریه» ابراز نگرانی کرده و آن را مخل امنیت کشورش دانسته است.
تماس دیگر رئیس جمهوری روسیه با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی بوده است.
اما طولانیترین گفتوگوی آقای پوتین با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بوده است. گفتوگویی که بیش از یک ساعت به طول انجامید و بیشتر بر مسائل اوکراین و سوریه متمرکز بود.
دولت روسیه می گوید آقای پوتین به همتای آمریکایی خود گفته که بشار اسد با اصلاح قانون اساسی سوریه و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی موافق است.
کاخ سفید هم در بیانیهای نوشته که هر دو رئیس جمهوری راه حل بحران جنگ داخلی در سوریه را تلاشهای سازمان ملل متحد - که به پروسه ژنو شهرت دارد - دانستهاند. آنها تاکید کردهاند که باید تمامیت ارضی سوریه حفظ شود و این کشور ثبات داشته باشد.
در بخشی از گزارشی که تلویزیون روسیه از دیدار سه ساعته آقایان پوتین و اسد منتشر کرده، آمده بود که آقای پوتین گفته است: «برای پیروزی کامل بر تروریسم هنوز راهی طولانی در پیش داریم، اما تا آنجا که به کار مشترک ما در مبارزه با تروریسم در سوریه ارتباط دارد، عملیات نظامی در واقع به پایان خود نزدیک میشود.»
روسای جمهوری آمریکا و روسیه همچنین درباره لزوم برقراری آتش بس صحبت کرده اند. آنها از لزوم پایبندی به قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد گفتهاند که از طرفین درگیر در سوریه خواسته برای امدادرسانی به مردمی که بین آتش باری دو طرف گیر کردهاند، سلاحها را زمین بگذارند. این دو رهبر درباره مبارزه با داعش نیز همعقیده بودهاند که باید راهی برای همکاریهای دوجانبه در مبارزه با این گروه و گروههای مسلح دیگر پیدا کنند.
در مورد کوریای شمالی، دو رئیس جمهوری درباره راههایی صحبت کردهاند که بتوانند با توسل به آنها برنامه هستهای پیونگ یانگ را کنترل کنند.
آقای ترامپ درباره تماس تلفنی با رئیس جمهوری روسیه گفته که تماس بسیار خوبی بوده است.