صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بنیانگذار لشکر طیبه در پاکستان آزاد شد

بنیانگذار لشکر طیبه در پاکستان آزاد شد

دادگاهی در پاکستان حافظ محمد سعید، بنیانگذار لشکر طیبه، که در شهر لاهور در حبس خانگی بسر می برد را آزاد کرده است.
آمریکا و هند این روحانی پاکستانی را به طراحی حملات مرگبار مومبای (بمبئی) در ۲۰۰۸ متهم کردهاند. واشنگتن برای اطلاعاتی که به دستگیری وی منجر شود ۱۰ میلیون دالر جایزه تعیین کرده است.
در حملات مومبای که سه روز به طول انجامید، افراد مسلح در چندین نقطه حساس شهر، از جمله مراکز تجاری، ایستگاه های خط آهن و هتل های بزرگ، اقدام به تیراندازی و بمبگذاری کردند.
آقای سعید دخالت داشتن در آن حملات که به کشته شدن حداقل ۱۶۰ نفر منجر شد را رد می کند. او از ماه جنوری سال میلادی جاری در حبس خانگی بسر میبرد.
اما دادگاه استدلال مقامات دولتی مبنی بر این که آزادی وی می تواند امنیت عمومی را به خطر بیندازد رد کرد. حافظ محمد سعید پنجشنبه (۲۳ نوامبر) از حبس خانگی آزاد شد.
او در یک پیام ویدیویی گفته است: «هند همیشه اتهام تروریسم آورد کرده... اما تصمیم دادگاه عالی (لاهور) نشان داده است که تبلیغات هند کذب است.»
آقای سعید رهبر گروه «جماعه الدعوه» است که گفته می شود یکی از شاخه های لشکر طیبه بوده و برای حملات مرگبار مومبای (بمبئی) در ۲۰۰۸ مقصر دانسته شده است.
آمریکا لشکر طیبه و جماعه الدعوه را سازمان های تروریستی می داند.
حافظ محمد سعید همواره گفته است که جماعه الدعوه یک سازمان خیریه است و در اعمال خشونت آمیز توسط گروه های پیکارجو نقشی ایفا نکرده است.