صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ولادیمیر پوتین قانون ثبت رسانه‌های خارجی را امضا کرد

ولادیمیر پوتین قانون ثبت رسانه‌های خارجی را امضا کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، قانونی که میتواند فعالیت رسانههای خارجی در کشورش را محدود کند، امضا کرده است.
به گزارش بی بی سی، بنا بر این قانون، رسانههای خارجی که میخواهند در روسیه فعالیت داشته باشد، باید ابتدا به عنوان «کارگزار» دولت متبوع خود ثبت نام کنند. به این ترتیب آنها باید در برنامه ها یا وبسایت خود اعلام کنند که نماینده یک دولت خارجی هستند و درباره منابع مالی خود به مقامات در مسکو گزارش بدهند.
وزارت عدلیه روسیه پیشتر اعلام کرده بود که این قانون می تواند شامل حداقل نه رسانه آمریکایی از جمله بخش روسی صدای آمریکا و رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی بشود.
پارلمان روسیه این قانون را در واکنش به اقدام اخیر وزارت عدلیه آمریکا برای ثبت شبکه تلویزیونی «آر تی» و خبرگزاری چندرسانهای «اسپوتنیک» به عنوان «کارگزار» دولت روسیه تصویب کرده است.
در آمریکا معمولا اشخاصی که می خواهند به نفع یک دولت خارجی لابی کنند موظفند که ابتدا به عنوان «عامل» یا «کارگزار» آن دولت نزد وزارت عدلیه ثبت نام کنند، در غیر این صورت تحت پیگرد قضایی پولیس فدرال (افبیآی) قرار خواهند گرفت. محدودیت تازه وزارت عدلیه آمریکا علیه دو رسانه روس پس از آن اعمال شد که آنها متهم شدند که در عملیات سازمان های اطلاعاتی روسیه برای پخش اخبار نادرست و «دخالت» در انتخابات سال گذشته آمریکا نقش داشته اند. روسیه اتهام مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نفع دونالد ترامپ را بی اساس می داند.
بنا بر قانونی که روز شنبه به امضای رئیس جمهوری روسیه رسید، رسانه های خارجی فعال در روسیه باید جوابگوی یک سلسله مقررات دیگر نیز باشند و در صورت عدم رعایت، فعالیتشان متوقف میشود.
قانون مشابهی در این زمینه برای سازمان های خیریه و گروه های جامعه مدنی نیز در حال اجراست.