صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بوریـس جانـسون وارد تهـران شد

بوریـس جانـسون وارد تهـران شد

بوریس جانسون پس از دیدار با پادشاه عمان برای یک سفر دو روزه و مذاکره با مقامهای ارشد جمهوری اسلامی وارد تهران شد. سلطان قابوس بارها میان ایران و کشورهای غربی میانجیگری کرده است. وزیر خارجه بریتانیا و همراهانش مطابق برنامهی از قبل اعلام شده پیش از ظهر شنبه (۹ دسمبر) وارد تهران شدند. این نخستین سفر رئیس دستگاه دیپلماسی بریتانیا به ایران در دو سال گذشته است.
خبرگزاری دولتی ایرنا هدف از این سفر را گفتوگو و تبادل نظر درباره آخرین وضعیت روابط دو جانبه به خصوص در حوزه همکاریهای اقتصادی دو کشور، گسترش روابط تجاری و بانکی، مسائل منطقهای و تحولات بینالمللی گزارش کرد. بوریس جانسون در سفر به ایران با رئیس جمهور حسن روحانی، محمد جواد ظریف وزیر خارجه، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار میکند.
خبرگزاری فرانسه یکی دیگر از برنامههای جانسون در تهران را تلاش برای آزادی نازنین زاغری - راتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی اعلام کرده که به اتهام تلاش برای براندازی نرم به ۵ سال زندان محکوم شده است.
ریچارد راتکلیف، حدود دو هفته پیش به خبرگزاری رویترز گفته بود که قرار است همسرش روز یکشنبه مجددا و به اتهام تبلیغ علیه نظام محاکمه شود.
اما تامپسون، هنرپیشه مشهور بریتانیایی و برنده جایزه اسکار ۲۵ نوامبر در تظاهراتی در لندن که ریچارد راتکلیف نیز در آن حضور داشت شرکت کرد و خواستار سفر بوریس جانسون به ایران برای مذاکره درباره آزادی نازنین زاغری شد.