صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

۱۵ هزار درخواست پناهندگی در جزیره های یونان در فهرست انتظار هستند

۱۵ هزار درخواست پناهندگی در جزیره های یونان در فهرست انتظار هستند

مقامات یونان از کندی روند رسیدگی به درخواست های پناهندگی پناهجویان در جزیره های این کشور شاکی شدند. به گفته آنان ۱۵ هزار متقاضی پناهندگی در این جزیره ها در فهرست انتظار هستند و وضع مهاجران همواره بدتر می شود.  به نقل از دویچه وله، کریستیانا کالوگیرو مقام محلی یونان به تلویزیون اسکای این کشور گفت که این تعداد درخواست های پناهندگی تنها در جزیره های شرق دریای اژه منتظر رسیدگی هستند.
وی افزود که دلیل این انتظار طولانی درخواست های پناهندگی، طولانی بودن مدت زمان رسیدگی و تصمیمگیری در مورد درخواست ها می باشد: «مثل همیشه، اگر ما اداره های مهاجرت را تقویت نکنیم، وضع هرگز بهتر نخواهد شد.»
در کنار کارمندان ادارات یونانی در جزیره های این کشور همچنان اداره مهاجرت اروپایی ای آی اس او نیز از چندین کشور مختلف این قاره فعال هستند.
کالوگیرو گفت روزانه مهاجران تازه وارد به جزیره های یونان می رسند و وضع بدتر می شود: «خیلی وقت است که کمپ های موقتی به اقامتگاه های دائمی تبدیل شده اند؛ چراکه کارشناسان پناهندگی روزانه فقط به چند درخواست پناهندگی رسیدگی کرده می توانند.»
ظرفیت کمپ های موقتی (کمپ های بسته) در جزیره های لیسبوس، لیروس، ساموس، کوس و خیوس برای پذیرش مهاجرانی که به صورت غیرقانونی از ترکیه به یونان می روند از خیلی وقت پیش تکمیل شده است، اما بازهم مهاجران بیشتری به این کمپ ها فرستاده می شوند.
شماری از مهاجران در کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان دست به اعتصاب غذایی زده اند.  سازمان های امدادرسان و حتی مقامات محلی در این جزیره ها وضع مهاجران را در این کمپ ها اسفبار می خوانند و خواهان اقدامات عملی برای برچیده شدن آنان می باشند. نسبت به وضع مهاجران، مخصوصا کودکان به خاطر سرمای زمستان در این جزیره ها هشدار جدی داده شده است.