صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۷ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اردوغان: آنچه اسرائیل با فلسطینی‌ها می‌کند، گرگ با گوسفندان نمی‌کند

اردوغان: آنچه اسرائیل با فلسطینی‌ها می‌کند، گرگ با گوسفندان نمی‌کند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست فوقالعاده رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (اوآیسی) در نطقی تند اسرائیل را حکومتی تروریستی خوانده است. این نشست یک روزه در پاسخ به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن بیتالمقدس به عنوان پایتخت اسرائیل برگزار شده و در آن نوزده کشور در بالاترین سطح شرکت کردهاند. روسای جمهور ایران، ترکیه، افغانستان، لبنان، یمن و جمهوری آذربایجان و همچنین پادشاه اردن، امیران قطر و کویت و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در این نشست فوقالعاده حضور دارند. عربستان سعودی در پایینترین سطح در این اجلاس شرکت کرد و نزار مدنی، وزیر مشاور در امور خارجه را به نشست فرستاده است.
مهرداد فرهمند، خبرنگار بی بی سی فارسی که مسائل منطقه و کشورهای عربی را پوشش میدهد، میگوید آقای اردوغان در سخنرانیاش قدس را خط قرمز ترکیه خوانده و گفته:  آنچه اسرائیل با فلسطینیان میکند گرگ با گوسفندان نمیکند.
رئیس جمهور ترکیه همچنین به موضوع سوریه هم پرداخت و یپگ گروه مسلح کرد موسوم به یگان های مدافع خلق، را با اسرائیل مقایسه کرد و از سیاست آمریکا انتقاد کرد که چهار هزار لاری سلاح برای این گروه فرستاده است.
حسن روحانی: تصمیم اخیر دولت آمریکا روشن کرد که آمریکا فقط به دنبال تامین حداکثری منافع صهیونیستها است و این کشور هیچ احترامی برای حقوق قانونی فلسطینیها قائل نیست. آمریکا هیچوقت میانجی قابل اعتمادی نبوده و نخواهد بود.
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی هم در سخنرانی خود تلویحا به عربستان سعودی اشاره کردو گفت: باید قبل از هر گونه عادی سازی رابطه با اسرائیل مسئله فلسطین حل شود و حل این مساله نباید به معنی گذشتن از حق ما در قدس باشد.
آقای عباس همچنین گفته: از آنجا که تصمیم آمریکا نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل به شمار می رود باید باید با استناد به بندی در میثاق ملل متحد، آمریکا را از حق رای دادن در زمینه این موضوع در سازمان ملل محروم کرد. او از شورای امنیت خواست با صدور قطعنامهای تصمیم دونالد ترامپ را باطل کند و همچنین گفت که اسرائیل باید از سرزمینهایی که در سوریه و لبنان هم اشغال کرده است خارج شود.