صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ: چین در حل بحران کوریای شمالی کمک می‌کند

 ترامپ:  چین در حل بحران کوریای شمالی  کمک می‌کند

رئیس جمهوری آمریکا از روسیه میخواهد که نقشی مانند چین در حل مناقشهی هستهای با کوریای شمالی بازی کند. دبیر کل سازمان ملل نیز شورای امنیت را فراخواند که تماس خود با کوریای شمالی را دوباره برقرار سازد.
روسیه میتواند در حل مناقشه اتمی کوریایشمالی چین الگوی خود قرار دهد. این انتظاری است که دست کم دونالد ترامپ از مسکو دارد.
به نقل از دویچه وله، رئیس جمهوری آمریکا در نشستی با خبرنگاران در کاخ سفید در ارتباط با مناقشههستهای کوریای شمالی گفت: «ما از پشتیبانی زیادی برخورداریم. کشورهای زیادی با ما موافق هستند – تقریبا تمامی کشورها.»
او تلاشهای چین در راه افزایش فشار بر کوریای شمالی را ستود. چین که از کشورهای نزدیک به رژیم پیونگ یانگ محسوب میشود، بازار حدود ۹۰ درصد از صادرات کوریای شمالی است.
ترامپ ضمن تقدیر از تلاشهای چین گفت: «ما دوست داریم از پشتیبانی روسیه نیز برخوردار شویم.»
او با انتقاد از مسکو انتقاد اضافه کرد که روسیه برای متوقف کردن تلاشهای کوریای شمالی برای دستیابی به سلاحهای هستهای و حل مناقشه اتمی با پیونگ یانگ تلاش نمیکند: «چین کمک میکند، اما روسیه نه. ما خواهان پشتیبانی روسیه هستیم. این مهم است.»
ترامپ عنوان کرد که در این زمینه با ولادیمیر پوتین، همتای روسی خودش تماسی تلفنی داشته که مسئله کوریای شمالی موضوع محوری آن بوده است.
رئیس جمهور ایالات متحده با همتای روس خود در یک تماس تلفنی از جمله پیرامون مناقشه کوریای شمالی گفتوگو کرده است. پوتین یک روز پیش در رابطه با بحران کوریای شمالی به آمریکا هشدار داده بود.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین نیز این تماس تلفنی را تأیید کرده است.
چشمانداز همکاری آمریکا و روسیه در شورای امنیت در جهت رسیدگی و حل مناقشه اتمی کوریای شمالی بسیار مبهم است. رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در نشست شورای امینت سازمان ملل کوریای شمالی را فراخواند که برای همیشه به تهدیدات خود پایان دهد.
به گفته او تنها در این صورت برقراری گفتوگو میان آمریکا و کوریای شمالی ممکن خواهد بود.