صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کوریای جنوبی خواستار تعلیق مانور نظامی با آمریکا تا پایان المپیک زمستانی شد

 کوریای جنوبی خواستار تعلیق مانور نظامی با آمریکا تا پایان المپیک زمستانی شد

کوریای جنوبی خواستار تعلیق مانورنظامی مشترک با آمریکا تا پایان بازیهای المپیک زمستانی شده است.
مون جائه-این، رئیس جمهوری کوریای جنوبی گفته است که به منظور برگزاری آرام و امن بازیهای المپیک زمستانی سال جاری، دولت او از آمریکا خواسته است تا برنامه مانور مشترک نظامی دو کشور را تا پایان این مسابقات به تعویق اندازد. وی افزوده که در صورتی که کوریای شمالی تمایلی به توقف برنامههای هستهای و موشکی از خود نشان دهد، اجرای مانورها ممکن است باز هم به تعویق افتد.
آقای مون در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا گفت: «اگر کوریای شمالی تحریکات خود را در ولایته برگزاری المپیک پیونگچانگ متوقف کند، چنین اقدامی به برگزاری المپیک در فضایی امن کمک فراوان خواهد کرد و همچنین میتواند فضای مساعدی را برای آغاز گفتگوهای دو کوریا و همچنین گفتگو بین کوریای شمالی و آمریکا ایجاد کند.» قرار است بازیهای المپیک زمستانی سال ٢٠١٨ از ٩ تا ٢٦ فیبروری و بازیهای پارالمپیک از ٩ تا ١٨ مارچ در شهر پیونگچانگ واقع در شرق سئول، پایتخت، برگزار شود. محل برگزاری بعضی از مسابقات این بازیها در نزدیکی مرز با کوریای شمالی واقع شده است.
رئیس جمهوری کوریای جنوبی گفت که موضوع تعلیق مانورهای مشترک با مقامات آمریکایی مطرح شده و در دست بررسی است و افزود: «حالا همه چیز به رفتار کوریای شمالی بستگی دارد.»
از زمان ترک مخاصمه در جنگ کوریا در سال ١٩٥٣، آمریکا خود را به دفاع از کوریای جنوبی در برابر حملات احتمالی کوریای شمالی متعهد دانسته و در این کشور حضور نظامی داشته است. مانورهای مشترک نظامی واحدهای آمریکایی و کوریای جنوبی به عنوان بخشی از برنامه هماهنگی و همکاری دو ارتش همواره اجرا شده است.
در سالهای اخیر، کوریای شمالی با اعلام اینکه هدف از این مانورها، آمادگی نظامی برای حمله مشترک آمریکا و کوریای جنوبی به آن کشور است، با انجام آزمایشهای موشکی و هستهای نسبت به آنها واکنش نشان داده است. از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، این آزمایشها معمولا واکنش بهویژه تند ایالات متحده از جمله انجام تمرینهای نظامی و تقویت توان دفاعی کوریای جنوبی را در پی داشته است.
بزرگترین مانور نظامی مشترک کوریای جنوبی و آمریکا معمولا در فصل بهار برگزار میشود و در سال گذشته، حدود هفده هزار نظامی آمریکایی با بیش ار سیصد هزار تن از نفرات ارتش کوریای جنوبی در آن شرکت داشتند.
آقای مون در مصاحبه خود ابراز امیدواری کرد که کوریای شمالی هم تیم ملی آن کشور را به المپیک زمستانی و پارالمپیک پیونگچانگ اعزام کند. هنوز مقامات کوریای شمالی در این مورد تصمیمی اعلام نکردهاند.