صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجمع عمومی سازمان ملل علیه تصمیم ترامپ درباره بیت‌ المقدس رای داد

مجمع عمومی سازمان ملل علیه تصمیم ترامپ درباره بیت‌ المقدس رای داد

مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت چشمگیر علیه تصمیم ترامپ درباره بیتالمقدس رای داد. ۱۲۸ کشور علیه این تصمیم بودند، در حالی که ۹ کشور به آن رای موافق دادند. رای ۳۵ کشور هم ممتنع بود. به جز آمریکا و اسرائیل، توگو، پالائو، نائورو، میکرونزی، جزایر مارشال، هندوراس و گواتمالا هم علیه پیشنویس قطعنامه رای دادند.  بر اساس گزارش بی بی سی، عموم کشورهای مسلمان، به همراه قدرتهای مطرح اروپایی به این قطعنامه رای مثبت دادهاند. رای هند، روسیه، چین و برزیل هم مثبت بوده است. چند کشور در اروپای شرقی، آفریقا و آمریکای لاتین رای ممتنع دادهاند. ۲۱ کشور هم از رایگیری غایب بودند.
سخنگوی محمود عباس گفته است که این رای مجمع عمومی سازمان ملل یک پیروزی برای فلسطین است.
در قطعنامه مجمع عمومی سازمان عمومی ملل آمده است که هر تصمیمی که به تغییر در هویت، وضعیت یا ترکیب جمعیتی بیت المقدس منجر شود، ملغی محسوب میشود و کشورهای عضو سازمان ملل باید مطابق قطعنامههای شورای امنیت رفتار کرده و از گشایش نمایندگیهای دیپلماتیک در این شهر خودداری کنند.
نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، پیش از اعلام تصمیم نهایی مجمع عمومی سازمان ملل، در سخنانی هشدار داد که تصمیم مجمع عمومی روی نگاهی که آمریکاییها به سازمان ملل دارند تاثیر خواهد گذاشت، همین طور روی نگاهی که به کشورهایی داریم که به ما بی احترامی میکنند.
خانم هیلی پیش از این هشدار داد اسم کشورهایی را که علیه آمریکا رای دهند مینویسد تا به دونالد ترامپ گزارش دهد.
آقای ترامپ هم قبل از رایگیری در سازمان ملل تهدید کرد که اگر کشورها به این قطعنامه رای مثبت بدهند، آمریکا کمکهای مالی خود به آنها را قطع میکند.
او گفته بود این باعث صرفهجویی در هزینههای آمریکا خواهد شد.
ساعتی پیش از رایگیری، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، از کشورهای عضو سازمان ملل خواست برای مشتی دلار رایشان را به آمریکا نفروشند. پیشنویس قطعنامه را ترکیه، به همراه یمن به مجمع عمومی ارائه کردند.
‹تاریخ اسامی را ثبت میکند›
ریاض مالکی، وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی، پیش از رایگیری گفت که سازمان ملل در معرض یک آزمون تاریخی قرار گرفته است.
آقای مالکی گفت: تاریخ اسامی را ثبت میکند و آنها را به یاد میآورد، اسامی آنهایی را که کنار حق ایستادند و اسامی آنهایی را که کذب گفتند. ما امروز جویندگان صلح و حقوق هستیم.