صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انتخابات روسیه: منتقد پوتین از رقابت کنار گذاشته شد

انتخابات روسیه: منتقد پوتین از رقابت کنار گذاشته شد

الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه، رسما از حضور در انتخابات سال آینده منع شد. او در واکنش خواهان تحریم انتخابات شد. به گزارش بی بی سی، کمیسیون مرکزی انتخابات گفته که آقای ناوالنی چون به فساد محکوم شده صلاحیت حضور در انتخابات را ندارد. آقای ناوالنی میگوید این تصمیم با انگیزههای سیاسی گرفته شده است.
او از هوادارانش خواسته تا انتخابات در ماه مارچ را تحریم کنند.  آقای ناوالنی ۴۱ سال سن دارد و تنها کسی است که ناظران معتقدند بخت داشت تا در رقابت با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری کنونی، پیروز شود.  او گفت: "ما خواهان تحریم انتخابات هستیم. اینها میخواهند ما در روندی مشارکت کنیم که انتخابات نیست. "
آقای ناوالنی به مخالفت با ولادیمیر پوتین مشهور است و کارزارش بر ضد فساد. او اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی به جرم اختلاس به پنج سال حبس تعلیقی محکوم شد.
الا پامفیلوا، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات گفته که موسسه زیر نظرش فقط بنا به قانون صلاحیت آقای ناوالنی را رد کرده است. از سیزده نفری که عضو این کمیسیون هستند دوازده نفرشان پرونده او برای نامزدی در انتخابات را رد کردهاند. یک نفر هم به دلیل «تضاد منافع « از رای دادن خودداری کرده است. چنین تصمیمی غیرمنتظره نبود. در واکنش به آن آقای ناوالنی گفت که مقصود از این تصمیم جلوگیری از «بیان حقایق « درباره وضعیت روسیه بوده است. او اضافه کرد که جلوگیری از حضور او در رقابتها باعث کنارگذاشته شدن رای میلیونها نفر خواهد شد. به نظر او فقط کسانی در این انتخابات حق نامزد شدن دارند که «کوچکترین تهدیدی « برای آقای پوتین ندارند.
علاوه بر اعلام تحریم او میخواهد از این تصمیم کمیسیون انتخابات به دیوان عالی روسیه شکایت کند.

یکشنبه آقای ناوالنی به امید آنکه صلاحیتش تایید شود سعی کرد با اعلام اینکه پنج صد امضای لازم برای نامزد شدن را دارد به کمیسیون انتخابات فشار بیاورد.