صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ: به خاطر بحران کوریا در برابر چین کوتاه آمده‌ام

ترامپ: به خاطر بحران کوریا در برابر چین کوتاه آمده‌ام

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ضمن متهم کردن چین به تخلف از تحریم نفتی کوریای شمالی، گفته است که تا کنون در مورد اختلاف تجاری با چین از خود نرمش نشان داده است. به گزاش بی بی سی، رئیس جمهوری آمریکا در مطلبی که در توئیتر خود منتشر کرد نوشت که "مشاهده چین حین ارتکاب جرم - سرخوردگی بسیار از اینکه چین اجازه داده نفت به کوریای شمالی برسد. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، هیچوقت راه حل دوستانهای برای مساله کوریا پیدا نمیشود."  آقای ترامپ همچنین در مصاحبه با نشریه نیویورک تایمز، ضمن تکرار اتهام علیه چین در مورد نقض تحریمهای بینالمللی علیه کوریای شمالی، صراحتا گفت که از زمان آغاز ریاست جمهوری خود در مورد اختلاف تجاری با چین "کوتاه آمده"
با این امید که رهبران جمهوری خلق چین با وارد کردن فشار بر کوریای شمالی، آن کشور را به کنار گذاشتن برنامه تسلیحات هستهای خود وادار کنند.
وی تلویحا هشدار داد که با توجه به اقدام چین در فروش نفت به کوریای شمالی، ممکن است شکیبایی خود را به زودی از دست بدهد. رئیس جمهوری آمریکا افزود: «نفت به کوریای شمالی میرود. قرار ما این نبود! اگر به ما در مورد کوریای شمالی کمک نکنند، من هم چیزی را که همیشه گفته بودم میخواهم انجام بدهم، انجام خواهم داد.» در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ با متهم کردن چین به تخطی از اصول تجارت آزاد، گفته بود که اشباع بازارهای آمریکا ازکالاهای چینی باعث ورشکستگی تولیدکنندگان و بیکاری کارگران آمریکایی شده است. او وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات، در صدد تغییر این وضعیت برخواهد آمد اما تا کنون دولت آمریکا اقدامی جدی در محدود کردن واردات چین یا اقدامات تلافیجویانه تجاری علیه آن کشور صورت نداده است.