صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار محرمانه استرالیا به تحقیقات روسیه-ترامپ منجر شد

 هشدار محرمانه استرالیا به تحقیقات روسیه-ترامپ منجر شد

روزنامه نیویورک تایمز میگوید سازمانهای اطلاعاتی آمریکا در پی دریافت اطلاعاتی محرمانه از دولت استرالیا بود که تحقیقات در مورد تماس بین ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه را آغاز کردند.  بنا بر این گزارش، جورج پاپادوپولوس، یکی از مشاوران سیاست خارجی آقای ترامپ، در ماه می سال ۲۰۱۶ میلادی در جریان یک شب مشروب خوری سنگین در باری در لندن، به الکساندر داونر، سفیر استرالیا در بریتانیا، گفت که روسیه اطلاعاتی برای «تخریب چهره» هیلاری کلینتون در اختیار دارد.  نیویورک تایمز به نقل از چهار مقام ناشناس آمریکایی و استرالیایی نوشته است حدود دو ماه بعد که هزاران ایمیل خانم کلینتون و دفتر مرکزی حزب دموکرات به اینترنت درز داده شد، دولت استرالیا حرف های آن شب جورج پاپادوپولوس را به پولیس فدرال آمریکا (افبیآی) گزارش کرد.
در این مقاله به نقل از آقای پاپادوپولوس آمده است که او گفته بود روسیه در پی «تطمیع» اعضای ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ بوده است.
جورج پاپادوپولوس - ۲۸ ساله - در ماه اکتوبر ۲۰۱۷، رسما اتهام دروغ گفتن به پولیس فدرال در جریان تحقیقات را پذیرفت. گفته میشود که او هماکنون با افبیآی همکاری میکند.
دونالد ترامپ - که این تحقیقات را توطئهای علیه خود میداند - در واکنش جورج پاپادوپولوس را یک «داوطلب پایین رتبه» و یک «دروغگو» توصیف کرد. آقای ترامپ پیش از آن از آقای پاپادوپولوس به عنوان یک «مرد بینظیر» تعریف کرده بود.  دو دستیار سابق دیگر آقای ترامپ هم در نتیجه تحقیقات مربوط به مداخله ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا رسما متهم شدهاند.  رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه پل مانافورت، رئیس سابق ستاد انتخاباتی رئیس جمهوری آمریکا و یک نفر دیگر را به ارتکاب ۱۲ فقره جرم فدرال از جمله توطئه برای کلاهبرداری از دولت آمریکا متهم کرده است.