صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۲ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار ترکیه به ایران و روسیه: ارتش سوریه را مهار کنید

هشدار ترکیه به ایران و روسیه: ارتش سوریه را مهار کنید

مولود چاووشاوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه از ایران و روسیه خواسته است که به تعهدات خود در قبال درگیریها در سوریه عمل کنند. به گزارش بی بی سی، آقای چاووش‌‎اوغلو در گفتوگو با آناتولی، خبرگزاری دولتی ترکیه، نیروهای سوریه را متهم کرده است که "به بهانه نبرد با گروه تروریستی جبهه نصرت" توافق مربوط به منطقه عدم درگیری در شهر ادلب سوریه را نقض کردهاند. وزیر خارجه ترکیه خطاب به ایران و روسیه گفت: "اگر شما ضامنهای [سوریه هستید ]- که هستید - باید جلوی این رژیم را بگیرید. این تنها یک حمله هوایی ساده نیست. رژیم دارد وارد ادلب میشود."  آقای چاووشاوغلو هشدار داد که چنین اقدامی روند صلح در سوریه را به خطر میاندازد.
این هشدار یک روز بعد از آن داده شد که وزارت امور خارجه ترکیه سفرای ایران و روسیه در انقره را برای اعتراض به حملات ادلب فراخواند. ایران و روسیه بزرگترین حامیان حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هستند.
    ادلب در شمال شرق سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه یکی از چهار منطقهای است که براساس توافقی میان ترکیه با ایران و روسیه به عنوان مناطق عدم درگیری در خاک سوریه شناخته میشوند.
مقامات سازمان ملل متحد میگویند از ماه گذشته میلادی تا کنون حدود صدهزار نفر از درگیریها در مناطق مختلف ولایت ادلب گریختهاند.
این منطقه در هفتههای اخیر در مرکز تنش میان سوریه و حامیانش از یک طرف و ترکیه به عنوان حامی بعضی گروههای مخالف تبدیل شده است. انقره حکومت سوریه را متهم میکند که در تدارک حملهای گسترده علیه گروههای مخالفی است که کنترل ادلب را در دست دارند.