صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اتحادیه آفریقا: ترامپ باید عذرخواهی کند

اتحادیه آفریقا: ترامپ باید عذرخواهی کند

اتحادیه آفریقا که ۵۵ کشور این قاره را نمایندگی میکند با انتشار بیانیهای بیسابقه از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خواسته بابت سخنان 'توهینآمیز و نژادپرستانهاش" رسما عذرخواهی کند. آقای ترامپ در یک جلسه رسمی و در حضور نمایندگان کنگره چند کشور آفریقایی و فقیر دیگر را 'چاله مستراح "خوانده و گفته بهتر است آمریکا از کشورهایی مثل ناروی مهاجر بپذیرد.  به گزارش بی بی سی، دفتر این اتحادیه ضمن ابراز "شگفتی، عصبانیت و هراس" از سخنان رئیس جمهور آمریکا گفته دولت آقای ترامپ درک درستی از آفریقاییها ندارد. آقای ترامپ این سخنان را در حضور نمایندگان کنگره که برای گفتگو درباره اصلاح قوانین مهاجرت با رئیسجمهور دیدار میکردند به زبان آورده است.
طبق این گزارشها که در رسانههای آمریکایی منتشر شد، رئیسجمهوری آمریکا گفته بود «چرا مردم کشورهایی را که چاله مستراح هستند، به اینجا راه میدهیم؟»
با وجود این، خود او استفاده از واژه انگلیسی معادل «چاله مستراح» را تکذیب کرده اما کاخسفید ضمن دفاع از رئیس جمهور، بر زبان راندن این کلمات را تکذیب یا تایید نکرده است. توییت آقای ترامپ پس از انتشار گزارشهایی صورت گرفته که در آنها گفته شده رئیسجمهوری آمریکا با زبانی ناپسند به کشورهای آفریقایی، هائیتی، السالوادور اهانت کرده و گفته چرا آمریکا باید به مردم این کشورها اهمیت بدهد.
پس از تکذیب آقای ترامپ دو جمهوری خواه حاضر در جلسه هم به حمایت از رئیس جمهور هم حزبی خودشان بر آمدهاند اما سناتور دموکرات دیک دوربین مصرانه میگوید این کلمات را با گوش خودش شنیده و آقای ترامپ «چند بار» از این کلمات «نژادپرستانه» استفاده کرده است. صبح روز جمعه آقای ترامپ در توییتر نوشت که اگرچه قبول دارد «کلمات تندی» در جلسه خصوصی با نمایندگان کنگره به کاربرده اما «چاله مستراح» را برای توصیف چند کشور آفریقایی و هائیتی به کار نبرده است. در بیانیه اتحادیه آفریقا آمده «این اظهارات بیاحترامی به شان بشریت، بیتوجهی به گوناگونی قومی و توهین به باورهای آمریکایی است.»
«همزمان با اظهار شگفتی و عصبانیت، باور داریم که دولت کنونی آمریکا درک درستی از آفریقا، مردمانش و کشورهای این قاره ندارد. از نظر ما، نیاز جدی به گفتگو میان دولت آمریکا و کشورهای آفریقایی احساس میشود.»