صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

چین بر اجرای توافقنامه هسته ای با ایران پایبند می ماند

چین بر اجرای توافقنامه هسته ای با ایران  پایبند می ماند

در برابر تصمیم ترامپ در مورد توافقنامه هسته ای ایران، بروکسل خونسرد بوده و مسکو کارت سرخ نشان داد و چین نیز گفته که بر توافقنامه هسته ای با ایران پایبند می ماند. فرانسه خواستار احترام گذاشتن همه جوانب به این قرارداد شد. رئیس جمهور امریکا با تصمیمش در مورد ایران نه تنها جمهوری اسلامی را ناراحت ساخته، بلکه باعث واکنش های بین المللی در قبال توافقنامه هسته ای با این کشور نیز شده است. چین و روسیه از توافق حمایت کرده اند. اتحادیه اروپا حد وسط را گرفته و فرانسه خواهان احترام همه جوانب به توافقنامه شده است.  به گزارش دویچه وله، چین از دیگر کشورهای دخیل در این توافقنامه نیز خواسته است که به توافق به دست آمده پایبند بمانند.
وزارت خارجه چین روز یکشنبه اعلام کرد که این کشور به توافقنامه هسته ای جامعه بین المللی با ایران که برایش «به سختی مبارزه شده» پایبند می ماند.
لو کانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین به خبرگزاری دولتی شینهوا گفت که «توافق هسته ای با ایران برای صلح و ثبات منطقه و خاورمیانه اهمیتی کلیدی دارد». وی همچنان به «موضع واضح» چین در رد تحریم های یکجانبه بر ایران تاکید کرد و گفت که این توافق «دشوار حاصل شده» است. این کشور از همه طرف ها خواست به آن پایبند بمانند.
وانگ یی، وزیر خارجه چین پیشتر تأکید کرده بود که چین نقش سازنده ای در اجرای توافقنامه ایفا خواهد کرد.
او در گفتگوی تلفونی با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی اش گفت که اجرای این معاهده خواست مشترک جامعه جهانی است. وانگ از رهبری ایران خواست تا آرامش خود را حفظ کند و تعهدات خود را براساس توافقنامه برآورده نماید.
قبل از این نیز روسیه از خارج شدن ایالات متحده امریکا از توافقنامه هسته ای با ایران به ایالات متحده هشدار داده است. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه گفته است که دولت واشنگتن می خواهد قرارداد هسته با ایران را «با بودلوزر» تغییر دهد.
وی به خبرگزاری انترفاکس روسیه گفت: «ما متوجه شده ایم که ایالات متحده امریکا قبلا تصمیم داخلی در مورد خروج از توافقنامه هسته ای با ایران را گرفته و یا به زودی می گیرد». معاون وزرات خارجه روسیه افزود: «این می تواند یکی از بزرگترین اشتباهات واشنگتن در سیاست خارجی اش باشد».