صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اردوغان: نیروی مرزبانی را که آمریکا می‌خواهد تشکیل دهد در نطفه خفه می‌کنیم

اردوغان: نیروی مرزبانی را که آمریکا می‌خواهد تشکیل دهد در نطفه خفه می‌کنیم

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، هشدار داده است که نیروی نظامیای که آمریکا قصد دارد در مرز سوریه با این کشور تشکیل دهد را منهدم میکند.
به گزارش بی بی سی، رییس جمهور ترکیه دیروز (دوشنبه ۱۵ جنوری/۲۵ جدی) در اظهاراتی گفت ترکیه تلاش برای آموزش نیروهای دمکراتیک سوریه و تشکیل این نیروی مرزبانی را «در نطفه خفه خواهد کرد.» وی این نیرو را «ارتش ترور» خواند. ترکیه واحدهای مدافع خلق -نیروی شبه نظامی کرد در سوریه- را وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه -پکک- میداند که سالها است با دولت مرکزی در تنش و درگیریاند و خواهان خودمختاری هستند. دولت ترکیه واحدهای مدافع خلق را تروریست میداند اما آمریکا این نظر را قبول ندارد و این واحدها را در نبرد با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) حیاتی میداند.
سه روز پیش تامس ویل، سخنگوی ائتلاف بینالمللی علیه داعش، که آمریکا رهبری آن را به عهده دارد از تشکیل یک «نیروی مرزبانی» جدید خبر داد.
او گفت که در حال حاضر ۲۳۰ نفر در کلاسهای اولیه آموزشی حضور دارند و هدف این است که این نیرو به سی هزار نفر برسد. نیمی از این نیرو را رزمندگان کرد و عرب نیروی دمکراتیک سوریه تشکیل خواهند داد که دیگر درگیر جنگ با داعش نیستند و گفته شده است که عضوگیری برای نیم دیگر نفرات این نیروی نظامی نیز در جریان است.
«نیروی مرزبانی سوریه» در مرز شمالی این کشور با ترکیه و در کرانه شرقی فرات هم مستقر خواهند شد، جایی که در عمل مرز بین نیروهای دمکراتیک سوریه و نیروهای دولت مرکزی بشار اسد است که با یکدیگر در نبردند. نیروی مرزبانی سوریه زیر نظر نیروی دمکراتیک سوریه فعالیت خواهد کرد. بجز ترکیه، دولت سوریه و روسیه هم این طرح آمریکا را محکوم کردهاند. دولت سوریه این اقدام را در راستای سیاستهای «مخرب» آمریکا در منطقه و حمله آشکار به «یکپارچگی و حاکمیت ملی و نقض قوانین بینالمللی» خوانده است. سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، هم گفته است که تشکیل این نیروی نظامی به تجزیه سوریه منجر خواهد شد.