صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مقامات ایرانی: نفتکش سانچی هدف حمله قرار نگرفته است

مقامات ایرانی:  نفتکش سانچی هدف حمله قرار نگرفته است

مقامات جمهوری اسلامی شایعه حمله به نفتکش ایرانی سانچی را مردود دانسته و گفتهاند که علت غرق این کشتی در دست بررسی است. در پی آتشسوزی و غرق نفتکش ایرانی سانچی و کشته شدن سرنشینان آن، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ضمن رد انتقاد از دولت چین در زمینه کمکرسانی به این کشتی، برخی اخبار و شایعات در مورد این حادثه را تکذیب کرده است. به گزارش بی بی سی، علی ربیعی، وزیر کار ایران و مسئول کمیته پیگیری سانحه که به شانگهای سفر کرده بود هم پس از بازگشت به تهران در یک نشست خبری، این شایعه که نفتکش سانچی برای کوریای شمالی نفت حمل میکرده و مورد حمله موشک آمریکایی قرار گرفته را "داستان سرایی ژول ورنی" توصیف کرد و گفت که اینها "دروغ بسیار واضح" است.
 طبق گزارشهای رسمی، کشتی نفتکش سانچی روز ۱۶ جدی ( ۶ جنوری) هنگام عبور از نزدیکی سواحل شرقی جمهوری خلق چین در تصادف با یک بارکش چینی آسیب جدی دید و دستخوش آتش سوزی شد. این کشتی ۳۲ سرنشین داشت که ۳۰ تن از آنان ایرانی و دو نفر دیگر از شهروندان بنگلادش بودند. این کشتی سرانجام روز ۲۴ جدی غرق شد و تمامی سرنشینان آن جان خود را از دست دادند.
براساس برخی گزارشها، بارکش چینی پس از برخورد با این نفتکش، محل را ترک کرد در حالیکه مشخص نیست که آیا نیروی لازم برای حرکت با موتور خود را داشته یا با یدککش از محل برده شده و دلیل ترک محل حادثه چه بوده است. همچنین، پس از وقوع حادثه، برخی اظهار نظرها در مورد کوتاهی مقامات چینی در امر خاموش کردن آتش و کمکرسانی منتشر شد و ایران گروهی متخصص به محل اعزام کرد. علاوه بر این، مقصد نهایی این نفتکش نیز موضوع گمانهزنیهایی بوده است.