صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

20 کشور جهان برای تشدید تحریم کوریای شمالی هم‌پیمان شدند

20 کشور جهان برای تشدید تحریم کوریای شمالی هم‌پیمان شدند

20 کشور جهان متعهد شدهاند که برای وادار کردن کوریای شمالی به کنار گذاشتن برنامه تسلیحات هستهای و موشکی خود تحریمهای شدیدتری را علیه این کشور به اجرا بگذارند.
به گزارش بی بی سی، نشست یک روزه مقامات و نمایندگان بیست کشور عضو ائتلاف بینالمللی در جنگ کوریا به میزبانی ایالات متحده و کانادا در ونکوور، کانادا برگزار شد و هدف از آن یافتن راههایی برای افزایش هرچه بیشتر فشار بر حکومت کوریای شمالی و کیم جونگ اون، رهبر آن کشور بود.
جنگ کوریا در سال ۱۹۵۰ با حمله نیروهای کوریای شمالی به جنوب به منظور دستیای به «وحدت دو کوریا» آغاز شد. در این جنگ، یک ائتلاف بینالمللی به رهبری آمریکا و با تایید سازمان ملل حمایت از کوریای جنوبی را برعهده داشت و اتحاد شوروی سابق و جمهوری خلق چین حامیان کوریای شمالی بودند. جنگ کوریا در سال ۱۹۵۳ با توافقنامه ترک مخاصمه پایان یافت اما هنوز بین ایالات متحده و کوریای جنوبی با کوریای شمالی معاهده نهایی صلح امضا نشده است.
رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در سخنانی در نشست ونکوور با تاکید بر غیرقابل قبول بودن تبدیل کوریای شمالی به یک قدرت اتمی، هشدار داد که در صورتیکه آن کشور به مذاکره برای خلع سلاح اتمی تن در ندهد، احتمال «واکنش نظامی» را نباید نادیده بگیرد.
در حالیکه برخی منابع خبری گفتهاند که در میان مقامات آمریکایی موضوع احتمال عملیات نظامی تنبیهی پیشگیرانه علیه کوریای شمالی، از جمله حمله به تاسیسات اتمی آن کشور مورد بحث بوده اما آقای تیلرسون از تایید این گزارشها خودداری ورزید. او در گفتگو با خبرنگاران گفت که مایل نیست درباره موضوعی اظهار نظر کند که شورای امنیت ملی و رئیس جمهوری آمریکا هنوز درباره آن تصمیمی نگرفتهاند.