صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترکیه عفرین را گلوله باران کرد

 ترکیه عفرین را گلوله باران کرد

وزیر دفاع ترکیه از به اجرا گذاشتن طرح حمله به شهر عفرین در مرز سوریه خبر داده و نیروهای کرد مستقر در این شهر گفتهاند که ترکیه روستاهای اطراف شهر را گلوله باران کرده است.
روز جمعه، ٢٩ جدی (١٩ جنوری)، نورالدین جانیکلی، وزیر دفاع ترکیه، اعلام کرد که عملیات از پیش طراحی شده علیه شهر مرزی عفرین در شمال سوریه به اجرا گذاشته میشود. وی گفت که هدف اصلی این عملیات «نابودی» نیروهای واحدهای مدافع خلق مستقر در این شهر است. دولت ترکیه میگوید که این گروه وابسته به حزب کارگران کرد - پکک - یک گروه جداییطلب کرد است که دولت ترکیه آن را سازمان تروریستی میداند.
پیشتر، دولت ترکیه هشدار داده بود که حضور شبهنظامیان مسلح کرد در کنار مرزهای خود را تحمل نمیکند و به آمریکا در مورد تشکیل یک نیروی بزرگ متشکل از اعضای این گروه و استقرار آن در نزدیکی مرزهای خود هشدار داده بود.
مقامات آمریکایی گفتهاند که در نظر دارند برای جلوگیری از قدرت گرفتن بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و مقابله با اقدامات احتمالی او در سرکوب مردم پس از پایان جنگ داخلی آن کشور یک نیروی ٣٥ هزار نفری متشکل از نفرات محلی به خصوص اعضای واحدهای مدافع خلق را ایجاد کنند.
به گزارش بی بی سی، وزیر دفاع ترکیه در تلویزیون این کشور گفت که «عملیات مورد نظر اجرا خواهد شد، حتما به اجرا گذاشته میشود، همانطور که رئیس جمهوری کشورمان گفته است.» وی افزود: «اما باید درک کنید که زمانبندی این عملیات بخشی از روند طراحی آن است به نحوی که حداکثر کارآیی این عملیات تضمین شود اما هرآنچه که لازم باشد انجام خواهد گرفت و راههای تروریستها و حضورشان در شمال سوریه محو خواهد شد.»
همزمان با اظهارات وزیر دفاع ترکیه، منابع محلی وابسته به واحدهای مدافع خلق گفتهاند که توپخانه ارتش ترکیه مناطق اطراف عفرین را زیر آتش گرفته است.