صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آلمان فروش سلاح به عربستان را متوقف می‌کند

آلمان فروش سلاح به عربستان را متوقف می‌کند

دولت آلمان اعلام کرده است که صدور مجوز صادرات اسلحه برای فروش به هر یک از طرفهای درگیر در جنگ یمن را متوقف میکند.
به این ترتیب فروش سلاح به عربستان سعودی، یکی از بزرگترین خریداران اسلحه آلمان، متوقف میشود.
شبه نظامیانی که کنترل بخشهایی از یمن را در اختیار دارند از این تصمیم آلمان استقبال کردهاند.
حدود دو سال است که ائتلافی به رهبری عربستان سعودی در حمایت از عبدربه منصور هادی و علیه شبه نظامیان حوثی و نیروهای متحد آنها در یمن مداخله نظامی کرده است. در این جریان بیش از ۱۰ هزار یمنی که بسیاری از آنها غیرنظامی هستند کشته شدهاند.
به گزارش بی بی سی، محدودیت فروش سلاح به طرفهای درگیر در جنگ یمن یکی از مسایل مورد توافق در تشکیل دولت ائتلافی احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات آلمان بود.
سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته است دولت این کشور دیگر اجازه فروش تسلیحاتی را که تشکیل دولت ائتلافی را به خطر بیندازند، نخواهد داد.
پیش از انتخابات آلمان، دولت خانم مرکل به دلیل فروش سلاح به دولتهای با سابقه نقض حقوق بشر، مورد انتقاد بود. چند ماه پیش به دنبال درخواست یکی از نمایندگان چپگرای مجلس آلمان، دولت فاش کرد که صادرات اسلحه به مصر و عربستان سعودی را متوقف کرد.
استفان لیبیش دولت آلمان را متهم کرده بود که دستش به خون غیرنظامیان یمنی آلوده است و فروش اسلحه به عربستان «شرم آور» است.
یکی از مقامهای مسئول در امور خارجی حوثیها از تصمیم دولت آلمان استقبال کرده و گفته است این «قدمی مهم و مسئولانه» به شمار میرود که حاکی از «پایان صبر جهان مقابل تهاجمات سعودی-آمریکایی علیه مردم یمن است.»