صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اخراج نماینده‌های عرب پارلمان اسرائیل به دلیل اعتراض به سخنرانی مایک پنس

اخراج نماینده‌های عرب پارلمان اسرائیل به دلیل اعتراض به سخنرانی مایک پنس

تعدادی از نمایندگان عرب پارلمان اسرائیل (کنست) به دلیل اعتراض در جریان سخنرانی مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از جلسه اخراج شدند. آقای پنس که در جریان سفر خود به خاورمیانه دیروز دوشنبه ۲۲ جنوری وارد اسرائیل شد، بعد از دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای سخنرانی به کنست رفت.  به گزارش بی بی سی، آقای پنس در ابتدای سخنرانی خود در پارلمان اسرائیل با اعتراض گروهی از نمایندگان عرب کنست روبرو شد. نمایندگان ائتلاف فهرست مشترک احزاب عرب در پارلمان اسرائیل پیش از این گفته بودند که به دلیل تصمیم رئیس جمهور آمریکا درباره شناسایی بیتالمقدس به عنوان پایتخت اسرائیل سخنرانی آقای پنس را بایکوت میکنند.
گروهی از این نمایندگان با شروع سخنرانی آقای پنس شروع به فریاد و نمایش پلاکاردهایی در اعتراض به این تصمیم کردند. در پی این اعتراضها گروهی دیگر از نمایندگان با اعضای عرب پارلمان درگیر شدند و اندکی بعد نمایندگان عرب از جلسه اخراج شدند.
آقای پنس در سخنرانی خود به نمایندگان کنست گفت که سفارت آمریکا در اسرائیل تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی از تلآویو به بیتالمقدس منتقل خواهد شد. او گفت بعد از شناسایی بیتالمقدس به عنوان پایتخت، دیپلماتهای آمریکایی در حال آماده شدن برای انتقال به این شهر هستند.
تصمیم آقای ترامپ در شناسایی بیتالمقدس به عنوان پایتخت اسرائیل با موجی از واکنش منفی جهانی روبرو شد.
انتقال سفارت آمریکا یکی از وعدههای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بود. کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ میلادی انتقال سفارت را تصویب کرده بود اما هیچ یک از روسای جمهور آمریکا تا کنون آن را اجرا نکردهاند.
همزمان با سفر آقای پنس به اسرائیل، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که این اتحادیه همچنان بیتالمقدس شرقی را پایتخت کشور مستقل فلسطین در آینده و بعد از اجرای راه حل دو کشور میداند.
سازمان ملل متحد بخش شرقی بیتالمقدس را از اراضی اشغالی فلسطینیان و ساخت و سازهای اسرائیل در این مناطق را غیرقانونی میداند.
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی همزمان با سفر آقای پنس به خاور میانه به بروکسل سفر کرد تا از رهبران اروپایی بخواهد که کشور مستقل فلسطینی را به رسمیت بشناسند.