صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اردوغان از احتمال گسترش عملیات ترکیه در سوریه تا مرز عراق خبر داد

اردوغان از احتمال گسترش عملیات ترکیه در سوریه تا مرز عراق خبر داد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، از عملیات نیروهای نظامی این کشور در سوریه دفاع کرده و میگوید آنها بعد از عفرین، به سمت منبج میروند. آقای اردوغان گفته است احتمال دارد عملیات ترکیه تا مرز عراق گسترش پیدا کند. او همچنین از حمایت آمریکا از نیروهای دموکراتیک سوریه، ائتلافی با محوریت نیروهای کُرد، انتقاد کرده و گفته است: «آقای رئیس جمهور میگوید ‹خیلی از ما انتقاد نکنید ‹، بسیار خب، چون ما متحدان استراتژیک هستیم، اما چه متحد استراتژیکی هستیم که چنین کاری در قبال ما میکنند.»
بر اساس گزارش بی بی سی، نیروهای نظامی ترکیه از روز شنبه وارد خاک سوریه شدهاند تا نیروهای کرد را از شهر مرزی عفرین بیرون کنند. ترکیه در عملیات خود از نیروهای ارتش آزاد سوریه و شبه نظامیان اسلامگرا نیز استفاده میکند.
ترکیه واحدهای مدافع خلق یا ی پ گ (عمدهترین گروه ائتلاف نیروهای دموکراتیک سوریه) را به عنوان شاخه سوری حزب کارگران کردستان (پکک) و یک گروه «تروریستی» تلقی میکند.
آقای اردوغان روز جمعه در جلسه حزب عدالت و توسعه گفت ترکیه به دنبال اشغال عفرین نیست و تنها میخواهد آن را برای صاحبان اصلی و مردم بی گناه قابل زندگی کند. او نیروهای کرد را متهم کرد که از غیرنظامیان به عنوان «سپر انسانی» استفاده میکنند.