صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ به خاطر بازنشر توییت گروه اسلام‌ستیز آماده عذرخواهی است

ترامپ به خاطر بازنشر توییت گروه اسلام‌ستیز آماده عذرخواهی است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام آمادگی کرده است که از بازنشر مطالب تویتیر متعلق به یک گروه راستگرای افراطی بریتانیایی عذرخواهی کند. روز جمعه، ۶ دلو (۲۶ جنوری)، بخشهایی از مصاحبه اختصاصی آقای ترامپ با یک شبکه تلویزیونی بریتانیایی پخش شد که در بخشی از آن، از او درباره بازنشر ویدیویی از توییتر گروه موسوم به "اول بریتانیا" در ویدیوی شخصی خود سئوال شده است. به گزارش بی بی سی، در ماه نوامبر سال گذشته، این گروه مطالب و نوارهای ویدیوئی را در توییتر خود پخش کرد که در آن ظاهرا خشونت اسلامگرایان به تصویر کشیده شده بود. این نوار را جیدا فرانسن، معاون رهبر گروه "اول بریتانیا" توییت کرده بود.
آقای فرانسن در سال ۲۰۱۶ میلادی به اتهام توهین مذهبی به یک زن مسلمان محاکمه و مجرم شناخته شده بود.  حیدا فرانسن ادعا کرده بود که این نوار صحنه کتک خوردن یک زن هلندی از یک مهاجر مسلمان را نشان میدهد.
آقای ترامپ این نوار را همراه چند مطلب دیگر در تویتیر خود بازنشر کرد که با انتقاد شدید گروههای مختلف از جمله مسلمانان بریتانیایی مواجه شد.
در مصاحبه با شبکه تلویزیونی آیتیوی که در داووس، محل برگزاری اجلاس جهانی اقتصاد انجام شده، مصاحبهکننده با اشاره به ماهیت گروه «اول بریتانیا» از آقای ترامپ در مورد بازپخش این نوار سئوال کرد. آقای ترامپ گفت: «این منصفانه است. اگر شما به من میگویید که اینها آدمهای خبیث و نژادپرست هستند، اگر بخواهید من قطعا از این کار عذرخواهی میکنم.»
در این مصاحبه که توسط پیرس مورگان برای برنامه «صبح بخیر بریتانیا» انجام شده، آقای مورگان رئیس جمهوری ایالات متحده را متهم میکند که با اقدام خود «باعث نگرانی و خشم عمیقی در کشور من شده زیرا اول بریتانیا در اصل یک دسته آدمهای نژادپرست و فاشیست هستند.» آقای ترامپ در پاسخ میگوید: «البته من این را نمیدانستم» و میافزاید «من درباره اینها [اول بریتانیا] هیچ چیزی نمیدانستم، امروز هم در باره آنها چیز چندانی نمیدانم جز اینکه یک کمی دراین مورد مطالعه کردهام.»