صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

گروه اصلی مخالف دولت سوریه: در مذاکرات سوچی شرکت نمی‌کنیم

 گروه اصلی مخالف دولت سوریه:  در مذاکرات سوچی شرکت نمی‌کنیم

گروه اصلی مخالف دولت سوریه موسوم به "کمیته عالی مذاکرات" میگوید در مذاکرات آتی صلح در سوچی شرکت نمیکند. میزبانی مذاکرات این هفته را روسیه به عهده دارد و ایران و ترکیه از آن حمایت میکنند اما قدرتهای غربی نگرانند که باعث تضعیف تلاشهای سازمان ملل برای حل بحران سوریه شود. روسیه از حامیان بشار اسد، رییس جمهوری سوریه است.
به گزارش بی بی سی، قدرتهای غربی و برخی از کشورهای عربی میگویند مذاکرات سوچی با ایجاد یک روند جداگانه صلح، تلاشهای سازمان ملل را کمرنگ میکند و میتواند به راه حلی منجر شود که بیشتر به نفع بشار اسد و متحدین او یعنی روسیه و ایران باشد.
تصمیم مخالفان سوری برای شرکت نکردن در مذاکرات سوچی، بعد از مذاکرات ویانا اعلام میشود. مذاکرات دو روزه نمایندگان دولت سوریه و مخالفان آن در ویانا با حمایت سازمان ملل برگزار شد. مخالفان سوری گفتهاند تمرکز اصلی باید همچنان بر روند سیاسی تحت نظارت سازمان ملل باشد.
استفان د میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه گفته است این سازمان هنوز در مورد شرکت در کنفرانس سوچی تصمیم نگرفته است. تا کنون چندین دور مذاکره صلح میان طرفهای درگیر سوریه برگزار شده که پیشرفتی نداشته. جنگ داخلی هفت ساله این کشور صدها هزار کشته بر جای گذاشته و ۱۱ میلیون نفر را در داخل و خارج این کشور آواره کرده است.