صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آغاز به کار مذاکرات ملی سوریه در سوچی

آغاز به کار مذاکرات ملی سوریه در سوچی

نشست مذاکرات ملی سوریه در سوچی روسیه دیروز (سهشنبه) با سخنان وزیر خارجه این کشور که بر حمایت کامل مسکو از مذاکرات سیاسی برای حل بحران سوریه تاکید کرد، آغاز شد. افتتاحیه این کنفرانس به دلیل درخواستهای برخی از گروههای حاضر و نیز اعتراض گروه ۱۵۰ نفره مخالفان به تبلیغات حامی سوریه در میدان هوایی سوچی، با تاخیر کار خود را شروع کرد.
وزیر خارجه روسیه در حالی که در حال قرائت پیام ولادیمیر پوتین، رئیسجمهوری روسیه در ابتدای این نشست بود، گفت: اکنون فرصتی پیش آمده تا این صفحه سیاه از تاریخ سوریه را ورق بزنیم. تنها ملت سوریه هستند که برای آینده خود تصمیم میگیرند و روسیه تمام تلاش خود را به کار میگیرد تا صلح پایدار در سوریه برقرار شود.
در میانه سخنان لاوروف یکی از نمایندگان مخالفان با فریاد، روسیه را به «کشتار غیرنظامیان سوری» متهم کرد و در ادامه شرکتکنندگانی که از طرف دولت سوریه در نشست حاضر بودند شعارهایی را در حمایت از روسیه سردادند. لاوروف نیز که عصبانی به نظر میرسید معترضان را به آرامش دعوت کرد و گفت به وقتش به همه فرصت سخن گفتن داده میشود. عمده هدف کنفرانس سوچی تدوین قانون اساسی جدید سوریه است. هیئت سازمان ملل بر تشکیل کمیته مامور تدوین قانون اساسی جدید سوریه متمرکز خواهد بود. در جلسه افتتاحیه همچنین اعضای هیئت رئیسه نشست و کمیتههای فرعی معرفی شدند.
وزارت خارجه ترکیه نیز اعلام کرد که هیئت این کشور به نمایندگی از مخالفان سوری در نشست سوچی حاضر شده است. با وجود حمایت سازمان ملل از نشست سوچی، این نشست از سوی «هیئت عالی مذاکرات» که بزرگترین گروه مخالفان سوری محسوب میشود، تحریم شده است. کشورهای دیگر از جمله آمریکا نیز گفتهاند در این نشست مشارکت نمیکنند.