صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۴ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جدایی طلبان در یمن بیشتر شهر بندری عدن را گرفته اند

جدایی طلبان در یمن بیشتر شهر بندری عدن را گرفته اند

ساکنان شهر بندری عدن در جنوب یمن می گویند که جدایی طلبان تقریبا کنترل کامل این شهر را پس از چند روز درگیری با نیروهای دولت به دست گرفته اند.
تصور می شود که احمد ابن دغر نخست وزیر و اعضای کابینه اش در داخل کاخ ریاست جمهوری در عدن پناه گرفته باشند که در محاصره جدایی طلبان است.
گزارش هایی از شروع گفت و گو میان جدایی طلبان جنوب و نیروهای دولتی که تا پیش از این متحد هم بودند منتشر شده است.
این نبردها جبهه تازه ای در جنگ داخلی یمن باز می کند چون این دو گروه تا پیش از این در کنار یکدیگر با شورشیان حوثی می جنگیدند.
به گزارش بی بی سی، صلیب سرخ می گوید که درگیری های عدن از روز یکشنبه تاکنون ۴۰ کشته به جا گذاشته است.
همچنین گزارش می شود که جدایی طلبان پایگاه های نظامی عدن را گرفته اند.
دولت عبدربه منصور هادی که از نظر جامعه بین المللی هنور دولت رسمی است در سال ۲۰۱۵ با عملیات تهاجمی شورشیان حوثی به عدن عقب نشینی کرد و در آنجا مستقر شد.
با یورش حوثی ها به صنعا، عربستان با تشکیل ائتلافی حملات هوایی به آنها را شروع کرد. به گفته سازمان ملل از زمان شروع آن عملیات بیش از نه هزار نفر کشته و سه میلیون نفر آواره شده اند.
علت درگیری
جدایی طلبان جنوب و نیروهای آقای هادی در سه سال گذشته در کنار هم جنگیده اند اما اتحاد آنها هرگز بی دردسر نبوده است.پیش از مناقشه داخلی احساسات جدایی طلبانه در جنوب شدید بود. این بخش از یمن در سال ۱۹۹۰ با یمن شمالی یکی شد.
هرچند جدایی طلبان به آقای هادی -که جنوبی است اما از اتحاد با شمال حمایت می کند - مظنون بودند، اما برای جلوگیری از تسخیر عدن توسط حوثی ها به او ملحق شدند. با این حال تنش میان دو طرف ادامه یافت.
آقای هادی که هم اکنون در ریاض، پایتخت عربستان، مستقر است از حمایت این کشور برخوردار است اما جدایی طلبان به امارات متحده عربی نزدیکند.
نبردها در عدن روز یکشنبه پس از پایان ضرب الاجل جدایی طلبان که خواهان ترمیم کابینه آقای هادی و برکناری نخست وزیر احمد ابن دغر بودند شروع شد.