صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر دفاع پاکستان درباره استقرار نیرو در عربستان به سنای کشورش توضیح داد

وزیر دفاع پاکستان درباره استقرار نیرو در عربستان به سنای کشورش توضیح داد

وزیر دفاع پاکستان در دفاعیات خود درباره استقرار نیرو در عربستان اعلام کرد، استقرار ۱۰۰۰ نیروی نظامی در عربستان نقض مصوبه پارلمان علیه مشارکت در عملیاتهای جنگی در یمن نیست. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خرم دستگیر، وزیر دفاع پاکستان در سنای کشورش گفت: نیروهای مذکور به آموزش و ارائه مشاوره به نیروهای عربستانی مشغول میشوند و این کار طبق یک توافق دوجانبه است و شامل عملیات جنگی نمیشود.    عربستان سعودی به دنبال جلب حمایت نظامی پاکستان برای مداخله آن در یمن است؛ جایی که ریاض از مارچ ۲۰۱۵ رهبری یک ائتلاف برای جنگ با حوثیها را به دست گرفته است.
پارلمان پاکستان سال پیش به اتفاق آراء مصوبهای را تصویب کرد که تاکید دارد اسلامآباد نمیتواند نیروی جنگی برای ائتلاف تحت رهبری عربستان اعزام کند. وزیر دفاع پاکستان گفت، نیروهای کشورش انبوهی از تجارت جنگی و مبارزه با تروریسم دارند که میتواند برای نیروهای عربستانی مفید باشد.
در همین حال رضا ربانی، رئیس سنای پاکستان نسبت به دفاعیات این مقام پاکستانی ابراز تردید کرد و او را هدف انتقاد قرار داد. وزیر دفاع پاکستان در سخنانش درباره همکاری میان ریاض-اسلامآباد و شرایط مشارکت که طبق آن نیروهایی به عربستان اعزام میشوند، شفافسازی کرد. به گفته او، ۱۶۰۰ نیروی پاکستانی اکنون در عربستان مستقر شدهاند و ۱۰ هزار نیروی سعودی اکنون تحت آموزش در پاکستان قرار دارند. او تاکید کرد، ظرف چند ماه آتی بیش از ۱۰۰۰ نیرو در عربستان مستقر میشوند و مجموع نیروهای پاکستانی مستقر را به ۲۶۰۰ تن میرساند. خرم دستگیر با اشاره به روابط برادرانه میان این دو کشور مسلمان، گفت: نیروهای مسلح عربستانی حتی سال گذشته در رژه روز دفاع در پاکستان حضور داشتند.