صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عدم توافق رهبران اروپا بر سر تقسیم بودجه بر اساس پذیرش پناهجویان

عدم توافق رهبران اروپا بر سر تقسیم بودجه بر اساس پذیرش پناهجویان

رهبران اتحادیه اروپا روز جمعه با یکدیگر دیدار کرده اند تا درباره طرح بلندمدت بودجه اتحادیه اروپا با یکدیگر بحث کنند. رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا درباره بودجه این اتحادیه پس از خروج بریتانیا در سال ۲۰۱۹ به گفتگوی مقدماتی می پردازند.
به گزارش دویچه وله، در این گفتگوها پیشنهادی از سوی برخی کشورها، به ویژه آلمان مطرح شده است مبنی بر این کمک اقتصادی به برخی کشورهای اتحادیه اروپا باید مشروط شود و یکی از این شرایط پذیرفتن پناهجویان از سوی این کشورهاست.
انگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز پنجشنبه به نمایندگان پارلمان کشورش گفت که معیار تقسیم پول اتحادیه اروپا «در آینده باید بازتاب دهنده تعهدات بسیاری از مناطق و شهرداری ها در قبال پذیرش و ادغام مهاجران باشد».
بیش از همه کشورهای شرق اروپا از سهم گیری در بحران پناهجویی طفره رفته اند. انگلا مرکل، صدراعظم آلمان بار دیگر از شرکای اروپایی خود خواهان همبستگی در سیاست پناهجویی شد .
این پیشنهاد واکنش های متفاوتی را در نشست روز جمعه در پی داشته است. دالیا گریباوسکتی، رئیس جمهور لیتوانیا گفته است که هدف اصلی صندوق کمکی اتحادیه اروپا ادغام کشورهای فقیر این اتحادیه بوده است. این نظر پیش از این، مورد استقبال کشورهای اروپای مرکزی و اروپای شرقی مانند هنگری و پولند قرار داشته است.
خاویر بیتر، نخست وزیر لوکزامبورگ نیز از نظر مرکل انتقاد کرده است. او گفته است: «[اگر کشوری به تعهدش وفا نکند] چه کسی مجازات خواهد شد؟ یقینا حکومت ها نه بلکه مردم آن کشور تنبیه می شوند».
مارک روته، نخست وزیر هالند اما گفته است که پیشنهاد انگلا مرکل «یقینا باارزش» است اما کشورش نیاز دارد تا آن را ارزیابی کند.