صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۷ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کوریای شمالی به برنامه تسلیحات کیمیاوی سوریه کمک می کند

کوریای شمالی به برنامه تسلیحات کیمیاوی سوریه کمک می کند

رسانه های آمریکایی به نقل از یافته های کارشناسان سازمان ملل متحد گزارش می دهند که کوریای شمالی تجهیزاتی به سوریه فرستاده است که می تواند در تولید سلاح های کیمیاوی استفاده شود.
براساس این گزارش ها این مواد شامل کاشی ها، شیر (فلکه) و لوله های مقاوم در برابر اسید است.بی بی سی به نقل از روزنامه نیویورک تایمز نوشته که یک گزارش سازمان ملل متحد که تاکنون علنی نشده همچنین می گوید که کارشناسان موشکی پیونگ یانگ در تاسیسات اسلحه سازی سوریه مشاهده شده اند.
این ادعاها پس از آن مطرح می شود که گزارش  تازه ای از استفاده نیروهای سوریه از گاز کلورین منتشر شده است، اتهامی که دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه رد می کند.
گزارش می شود که محصولات و تجهیزاتی که به طور غیرقانونی توسط کوریای شمالی به سوریه ارسال شده شامل کاشی های مقاوم در برابر اسید و حرارت، شیرهای مقاوم در برابر فرسودگی و حرارت سنج های مقاوم است. گفته می شود این نوع کاشی ها در ساخت تاسیسات تولید سلاح های کیمیاوی کاربرد دارد. روزنامه وال استریت ژورنال گزارش می دهد که پنج محموله از طریق یک شرکت چینی اواخر سال ۲۰۱۶ و اوایل ۲۰۱۷ به سوریه ارسال شد. ادعا می شود که اینها بخشی از ده ها محموله است که طی چندین سال ارسال شده.
به نوشته وال استریت ژورنال گفته می شود که مرکز تحقیقات و مطالعات علمی سوریه - وابسته به دولت این کشور - از طریق چند شرکت به کوریای شمالی پول داده است.
دولتی، که نامش اعلام نشده، به هیات تحقیق سازمان ملل متحد گفته است که متخصصان کیمیاوی و موشکی کوریای شمالی همچنان در برزه، عدرا و حما سوریه فعال هستند.
این در حالیست که کوریای شمالی به هیات تحقیق سازمان ملل متحد گفته است که هیچ گونه متخصصی در سوریه ندارد بلکه عده ای از شهروندانش بنا بر قرارداد خصوصی در عرصه ورزشی و تمرین ژیمناستیک در سوریه فعال هستند.
گزارش می شود که دولت سوریه هم به هیات سازمان ملل گفته که فقط مربیان و ورزشکاران کوریای شمالی در آنجا حضور دارند.