صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۹ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کوریای جنوبی: توافق ترامپ برای ملاقات با کیم نقطه عطف تاریخی است

کوریای جنوبی: توافق ترامپ برای ملاقات با کیم نقطه عطف تاریخی است

رئیس جمهوری کوریای جنوبی از توافق رئیس جمهوری آمریکا برای ملاقات با رهبر کوریای شمالی استقبال کرده است.
در پی اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای قبول دعوت کیم جونگ-اون، رهبر کوریای شمالی برای دیدار و گفتگو پیرامون اختلافات دو طرف، روز جمعه، ۱۸ حوت (۹ مارچ)، مون جا-این، رئیس جمهوری کوریای جنوبی، این تصمیم را ستود و آن را "نقطه عطفی تاریخی" در سیر به سوی صلح پایدار در شبه جزیره کوریا توصیف کرد. شامگاه پنجشنبه، رئیس جمهوری آمریکا پس از ملاقات با نماینده اعزامی کوریای جنوبی که به تازگی ز کوریای شمالی دیدار کرده، گفت که دعوتی را از سوی کیم جونگ-اون برای دیدار و گفتگو دریافت کرده و آن را پذیرفته است. به گفته برخی ناظران در آمریکا، با توجه به مواضع سختگیرانه آقای ترامپ نسبت به فعالیتهای هستهای و موشکی کوریای شمالی، قبول این دعوت حتی مقامات دولت آمریکا را هم غافلگیر کرده است.
به گزارش بی بی سی، سه روز پیش گزارش شد که چونگ ایویی-یونگ، رئیس دفتر امنیت ملی و مشاور ارشد رئیس جمهوری کوریای جنوبی که به تازگی در پایتخت کوریای شمالی با کیم جونگ-اون دیدار کرده بود با پیامی محرمانه از سوی کوریای شمالی عازم آمریکا خواهد شد. ظاهرا این پیام حاوی دعوت از دونالد ترامپ برای گفتگو بوده است. قرار است این ملاقات ماه می - دو ماه دیگر - صورت گیرد.
رئیس جمهوری کوریای جنوبی در بیانیه خود به مناسبت قبول دعوت رهبر کوریای شمالی توسط رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که «ملاقات ماه می به عنوان یک نقطه عطف تاریخی ثبت میشود که به صلح در شبه جزیره کوریا تحقق بخشید.» وی افزوده است که «اگر پرزیدنت ترامپ و صدر کیم پس از ملاقات رهبران دو کوریا با هم دیدار کنند، روند غیراتمی شدن کامل شبه جزیره کوریا به راستی در مسیری درست قرار خواهد گرفت.» عنوان رسمی کیم جونگ-اون صدر (یا رئیس) حزب کارگران کوریا، رئیس کمیسیون امور دولتی جمهوری دموکراتیک خلق کوریا و فرماندهی کل نیروهای خلقی کوریا است.
قرار است رئیس جمهوری کوریای جنوبی و رهبر کوریای شمالی در ماه اپریل با یکدیگر ملاقات کنند. این سومین ملاقات بین رهبران دو کشور از زمان پایان جنگ کوریا در سال ۱۹۵۳ است. دو ملاقات قبلی بین کیم ایل-جونگ، رهبر سابق و پدر رهبر فعلی کوریای شمالی، و رئیسان جمهوری وقت کوریای جنوبی در سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ میلادی صورت گرفت.
آقای مون گفته است که «به خصوص رهبری رئیس جمهوری آمریکا، که با گشادهرویی دعوت صدر کیم را پذیرفت، نه تنها از سوی مردم کوریای جنوبی و کوریای شمالی بلکه توسط تمامی مردم صلحدوست جهان ستایش خواهد شد.»
رئیس جمهوری کوریای جنوبی گفته است که دولت این کشور «با دقت کامل از این فرصت که چون معجزهای روی داده، استفاده خواهد کرد و روند تحولات را در جهتی صادقانه و دقیق، اما نه آهسته» به جریان خواهد انداخت. آقای مون از رهبران سایر کشورهای جهان نیز برای حمایت از مواضع کوریای جنوبی در مسیر پیشرفت صلح تشکر کرده است. وی همچنین دستور تشکیل کمیته ویژهای را برای تدارک مقدمات ملاقات بین رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کوریای شمالی صادر کرده است.