صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ از احتمال انعقاد بزرگ‎ترین توافق با کوریای شمالی خبر داد

ترامپ از احتمال انعقاد بزرگ‎ترین توافق با کوریای شمالی خبر داد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از برنامه دیدارش با کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، دفاع کرده و گفته است که این دیدار می تواند به بزرگ ترین توافق برای جهان منجر شود.
به گزارش بی بی سی، آقای ترامپ در جمع طرفدارانش در ایالت پنسیلوانیا گفت زمان صلح با کوریای شمالی فرا رسیده و باور می کند که این کشور در پی صلح با ایالات متحده است.
دونالد ترامپ در واکنش به مردمی که پس از شنیدن نام کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی را هو کردند، آنها را به آرامش دعوت کرد و گفت: «شما بعد از نشست شاید بخواهید این کار (هو کردن) را انجام بدهید اما الان ما باید خوب رفتار بکنیم. باید دید چه اتفاقی خواهد افتاد.»
آقای ترامپ افزود هرچند شاید مجبور بشود خیلی زود نشست سران احتمالی را بدون نتیجه ترک کند، این احتمال هم وجود دارد که پای میز مذاکره «بزرگ ترین توافق را برای جهان و تمام این کشورها از جمله، بی رودربایستی، برای کوریای شمالی به ثمر برسانم.»
دونالد ترامپ در آستانه سفر به پنسیلوانیا هم به خبرنگاران گفته بود که فکر می کند روند مذاکرات احتمالی خیلی خوب پیش برود و به موفقیت بزرگی دست پیدا بکند. او گفت که کوریای شمالی قول داده است که فعلا دست به آزمایش موشکی نزند و بر سر خلع سلاح هسته ای مذاکره بکند.
رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفته است که متحدان واشنگتن از جمله جاپان از خط مشی جدید بسیار خرسند هستند.
قرار است که آقای ترامپ تا ماه می (دو ماه دیگر) با رهبر کوریای شمالی دیدار کند.
مایک پنس، معاون رئیسجمهوری آمریکا، پیشتر تاکید کرده بود که با وجود قبول دیدار میان روسای جمهوری آمریکا و کوریایشمالی، «تمامی گزینهها علیه پیونگیانگ همچنان روی میز خواهد ماند.»
پیشتر شی جینپینگ، رئیسجمهوری چین، تلفنی با آقای ترامپ صحبت و از تصمیم او حمایت کرده بود. مون جه-این، رئیس جمهوری کوریای جنوبی، نیز این تصمیم را ستوده و آن را «نقطه عطفی تاریخی» در سیر به سوی صلح پایدار در شبه جزیره کوریا توصیف کرده است.