صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آنگلا مرکل برای چهارمین دوره متوالی صدراعظم آلمان شد

آنگلا مرکل برای چهارمین دوره متوالی صدراعظم آلمان شد

پارلمان آلمان برای چهارمین دوره متوالی، آنگلا مرکل را به عنوان صدراعظم این کشور انتخاب کرد و به بنبست سیاسی شش ماهه در آلمان پایان داد.
به گزارش بی بی سی، نمایندگان بوندستاگ، مجلس سفلای آلمان، با ۳۶۴ رای موافق در برابر ۳۱۵ رای مخالف و ۹ رای ممتنع، به صدراعظمی آنگلا مرکل ۶۳ ساله رای دادند.
خانم مرکل در سخنانی در پارلمان، رسما صدراعظمی را پذیرفت. او پیش از سوگند در پارلمان، از سوی فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهور رسما به این سمت منصوب    انتخاب خانم مرکل به عنوان صدراعظم آلمان بعد از گذشت شش ماه از انتخاباتی صورت گرفت که برنده قطعی نداشت و تشکیل دولت ائتلافی را به بحرانی سیاسی بدل کرد. این وضعیت سرانجام با توافق دو حزب دموکرات مسیحی به رهبری خانم مرکل و حزب سوسیال دمکرات برای تشکیل دولت ائتلافی به پایان رسید.
به گفته ناظران خانم مرکل با یکی از سختترین دورههای صدراعظمی خود روبرو است که احتمالا آخرین دوره او خواهد بود. تعداد آرای موافق و مخالف به صدراعظمی او در پارلمان آلمان هم نشان دیگری از موقعیت شکننده او و حزبش است.
ظهور و موفقیت حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان»( AfD ) در انتخابات اخیر، معادلات سنتی سیاست در آلمان را به هم زد.
حزب آلترناتیو برای آلمان که سیاستهای ضد مهاجرتی دارد، توانست برای اولین بار کرسیهایی را در پارلمان به خود اختصاص دهد و کار خانم مرکل را برای تشکیل ائتلاف دشوار کند.
مسئله مهاجرت در سال ۲۰۱۵ به پاشنه آشیل خانم مرکل تبدیل شد. او در آن زمان به عنوان صدر اعظم آلمان موافقت کرد که بیش از یک میلیون پناهجو و مهاجر وارد آلمان شوند.
در عرصه خارجی، اصلاحات در اتحادیه اروپا همزمان با خروج بریتانیا از این اتحادیه و همینطور مذاکرات تجاری با آمریکا بعد از وضع تعرفههای تجاری از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده از مهمترین چالشهای پیش روی خانم مرکل است.