صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جاپان هم مذاکره با رهبر کوریای شمالی را بررسی می‌کند

جاپان هم مذاکره با رهبر کوریای شمالی را بررسی می‌کند

با افزایش تلاشهای دیپلماتیک برای تعامل با پیونگیانگ، رسانههای محلی گزارش دادند جاپان در حال بررسی برگزاری نشستی میان نخستوزیر جاپان و رهبر کوریای شمالی است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، این تحولات پس از آن صورت میگیرد که دونالد ترامپ، رئیسجمهوری آمریکا از برنامههای دیدارش با کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی سخن گفت. این بخشی از تحولات دیپلماتیک سریع است که پس از بازیهای المپیک زمستانی کوریای جنوبی رخ میدهد.
با این حال، هیچ پیشنهاد علنی برای مذاکرات توسط پیونگیانگ یا توکیو مطرح نشده است.
خبرگزاری کیودو جاپان شامگاه سهشنبه به نقل از منابع دولتی درباره نشست بالقوه آبه-کیم در ۱۳ مارچ گزارش داد و نوشت این مذاکرات میتواند بخشی از یک رویکرد جدید توکیو برای تعامل با کوریای شمالی باشد.
ساعاتی بعد، جیجی پرس در گزارشی مشابه اعلام کرد توکیو نگران است که اگر روند مذاکرات میان کوریای شمالی و کوریای جنوبی و واشتنگتن بدون مشارکت جاپان جلو برد، عقب بیفتد.
با این حال یک سخنگوی وزارت خارجه جاپان در گفتوگو با خبرگزاری فرانسه هیچگونه طرح جدی برای برگزاری نشست را تایید نکرد. او اما گفت: ما سیاستهایمان را از این نقطهنظر که چه چیز برای حل مسائل مرتبط با برنامههای هستهای و موشکی کوریای شمالی و نیز حل مساله ربایش شهروندان جاپانی به دست پیونگیانگ کارآمدترین است، بررسی میکنیم.