صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۴ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ بشار اسد، روسیه و ایران را مسئول حمله کیمیاوی در دوما معرفی کرد

 ترامپ بشار اسد، روسیه و ایران را مسئول حمله کیمیاوی در دوما معرفی کرد

دونالد ترامپ، رئیسجمهور آمریکا، در واکنش به "حمله کیمیاوی" به شهر دوما، رئیسجمهوری سوریه و متحدان او، ایران و روسیه، را متهم کرده است و گفته بشار اسد "بهای گزافی" برای این حمله خواهد پرداخت.
آقای ترامپ نوشته: "بسیاری در یک حمله کیمیاوی جنونآمیز در سوریه کشته شدند از جمله زنان و کودکان. این جنایات در منطقهای اتفاق میافتد که ارتش سوریه آن را محاصره کرده و از جهان خارج به آن دسترسی وجود ندارد. رئیسجمهور پوتین، روسیه و ایران به خاطر حمایت از بشار اسد حیوان، مسئول هستند. بهای گزافی باید پرداخته شود." به گزارش بی بی سی، رئیسجمهور آمریکا خواستار آن شده که به نیروهای امدادی اجازه ورود به دوما داده شود. او از رئیسجمهور پیشین آمریکا انتقاد کرده و گفته اگر باراک اوباما به هشدار خود درباره «عبور از خط قرمز» پایبند میماند، اکنون بشار اسد به تاریخ پیوسته بود.
باراک اوباما حدود پنج سال پیش گفته بود که اگر نیروهای رئیس جمهوری سوریه از تسلیحات کیمیاوی علیه مخالفان استفاده کنند، با واکنش نظامی آمریکا مواجه خواهند شد. واکنشهای جهانی به حمله کیمیاوی
با روشن شدن ابعاد حمله دوما، موج محکوم کردن این حمله کیمیاوی در جهان به تدریج گستردهتر میشود.
گفته میشود در این حمله به شهر دوما در غوطه شرقی که همچنان در کنترل شورشیان سوریه است، دستکم ۷۰ نفر کشته و صدها نفر دیگر مصدوم شدهاند.
عکسها و فیلمهای دلخراشی از کودکانی منتشر شده که در مکانهای سرپوشیده کنار اعضای خانوادهشان روی زمین افتادهاند.
وزارت خارجه بریتانیا و آمریکا ضمن ابراز نگرانی از این اتفاق، خواستار تحقیقات فوری و همینطور واکنش جامعه جهانی شدهاند.
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان هم این حمله را محکوم کرده است. ترکیه هم گفته در این زمینه به دولت سوریه مشکوک است. شورشیان مخالف، دولت سوریه و متحد او روسیه را به حمله کیمیاوی متهم میکنند در حالی که روسیه و سوریه این اتهام را بشدت رد کردهاند. هنوز هیچ منبع مستقلی صحت این ادعاها را تأیید نکرده است.