صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روسیه: هیچ مدرکی در مورد حمله کیمیاوی به دوما وجود ندارد

روسیه: هیچ مدرکی در مورد حمله کیمیاوی به دوما وجود ندارد

روسیه میگوید هیچ مدرکی مبنی بر حمله کیمیاوی به شهر دوما در منطقه غوطه شرقی در سوریه پیدا نکرده است.
به گفته سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، کارشناسان روس در محل حاضرند: «کارشناسان نظامی ما به همراه نمایندگان هلال احمر سوریه از محل بازدید کرده و هیچ ردی از گاز کلورین یا هر ماده کیمیاوی دیگر که علیه غیر نظامیان استفاده شده باشد پیدا نکردند.» او گفت مسکو از «تحقیقات صادقانه» استقبال میکند اما با اتهام بدون مدرک مخالف است.
به گفته آقای لاوروف، روسیه از مدتها پیش بارها هشدار داده که برنامهای برای «برانگیختن خشم» تهیه شده که هدف آن متهم کردن دولت سوریه به استفاده از سلاح کیمیاوی علیه شهروندان خود است.
دولت سوریه حمله کیمیاوی به شهر دوما را که سه شب پیش انجام گرفت تکذیب میکند. ایران آن را «غیرمنطقی» و نتیجه «توطئه آمریکا و برخی کشورهای غربی» برای تخریب وجهه دولت بشار اسد دانسته است.
با این حال فیلمها و عکسهای دلخراش زیادی در شبکههای اجتماعی منتشر شده که نشان میدهد شمار زیادی از غیرنظامیان بخصوص کودکان در خانه یا در پناهگاه جان باختهاند یا در حال مرگ هستند.
منابع پزشکی محلی هم از کشته و مصدوم شدن شمار زیادی از مردم شهر خبر میدهند؛ دستکم ۷۰ نفر کشته و صدها مصدوم.
به گزارش بی بی سی، اظهارات آقای لاوروف چند ساعت پس از حمله هوایی به یک پایگاه نظامی ارتش سوریه و چند ساعت قبل از نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره این حمله ایراد شده است.
کشورهای غربی بخصوص آمریکا و فرانسه به این حمله واکنش تندی نشان دادهاند.
دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در توییتر با حمله به بشاراسد که او را «حیوان» خواند، ایران و روسیه را «مسئول» حمایت از رییس جمهور سوریه دانست و از «بهای بزرگ» سخن گفت.
آقای ترامپ همچنین به همراه فرانسه دیروز بیانیهای مشترک منتشر و از «پاسخ محکم و مشترک» خبر دادند.
سخنگوی ترزا می، نخستوزیر بریتانیا، هم گفت این کشور با متحدانش در این پاسخ همکاری میکند.
ترکیه که ارتشش شهر کردنشین عفرین در شمال سوریه را اخیرا اشغال کرد این حمله کیمیاوی را محکوم کرده است.
وزارت خارجه این کشور در بیانیهای گفت «ظن قوی» وجود دارد که «رژیم» بشار اسد این کار را انجام داده کما اینکه «سابقه آن در استفاده از سلاح کیمیاوی برای جامعه جهانی روشن است.»
احمد اوزومجو، رئیس سازمان منع سلاحهای کیمیاوی، نیز «نگرانی شدید» خود را از این حمله ابراز کرده است. این سازمان مشغول گردآوری شواهد و مدارک در مورد این حمله ادعایی است.