صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهوری چین: تعرفه‌های گمرکی کاهش می‌یابد

رئیس جمهوری چین: تعرفه‌های گمرکی کاهش می‌یابد

شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین، گفته است در زمینه باز کردن فضای اقتصاد آن کشور به روی رقابت خارجی و کاهش تعرفه بر واردات اقداماتی صورت خواهد گرفت. همچنین، چین خواستار رسیدگی سازمان تجارت جهانی به اختلاف تجاری با آمریکا شده است.
در حالیکه در روزهای اخیر، دستور رئیس جمهوری آمریکا برای وضع تعرفه بر برخی از کالاهای وارداتی از چین باعث بروز نگرانی در مورد واکنش متقابل این کشور و بروز جنگ تجاری شده، روز سه شنبه، ۲۱ حمل (۱۰ اپریل)، شی جینپینگ در سخنانی که رسانههای خبری لحن آن را «آشتیجویانه» توصیف کردهاند گفت که موترهای ساخت خارج از جمله کالاهایی است که تعرفه گمرکی آنها کاهش خواهد یافت.
در پی کاهش شاخص سهام در بازارهای جهانی در نتیجه تهدیدهای تجاری متقابل آمریکا و چین در روزهای گذشته، اظهارات آقای شی باعث شد ارزش سهام شرکتهای آمریکایی، نرخ برابری دلار و شاخص سهام در بازارهای آسیایی در معاملات روز سه شنبه افزایش پیدا کند.
رئیس جمهوری چین همچنین از فراهم کردن امکانات بیشتری برای سرمایه گذاری خارجی در کشورش خبر داد و گفت که به این ترتیب، شرکتهای خارجی میتوانند از منافع رشد اقتصادی چین برخوردار شوند. محدودیت سرمایهگذاری خارجی و امتیازاتی که دولت چین برای سرمایهگذاران داخلی منظور میکرد از جمله مسایل مورد اعتراض کشورهای پیشرفته غربی از جمله آمریکا بوده است.
با گسترش سرمایه گذاری خارجی، از یکسو چین از منافع آن مانند ایجاد اشتغال و رشد تولید برخوردار میشود و از سوی دیگر، شرکتهای خارجی میتوانند بخشی از سودی را که انتظار دارند از صادرات کالا به چین به دست آورند از طریق تولید و فروش کالا در بازارهای چین و بازارهای خارجی کسب کنند.
سخنرانی شی جینپینگ در مجمع بواتو براس آسیا در ولایت هاینان در جنوب چین در چهلمین سالگرد آغاز اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در چین ایراد شد که با ایجاد تحولی اساسی در نگرش حکومت به خصوص در زمینه دسترسی گسترده خارجیان به امکانات اقتصادی این کشور و تضمین امنیت آنان راه را برای رشد سریع اقتصادی چین در دهههای بعد هموار کرد.
به گزارش بی بی سی، رئیس جمهوری چین گفت که دولت در نظر دارد «در اسرع وقت» در محدودیت مشارکت خارجی در صنایع موترسازی این کشور تجدید نظر کند و سیاستهای تدوین شده در زمینه آزادسازی بخش مالی به روی خارجیان را به اجرا بگذارد. وی افزود: «ما در همین سال جاری، کاهش قابل توجه تعرفه گمرکی بر واردات موتر را اجرایی خواهیم کرد و همزمان تعرفه های موجود بر بعضی کالاهای دیگر را هم کاهش خواهیم داد.»
از سال ۲۰۱۳، مقامات چینی وعده داده اند که محدودیت سرمایه گذاری خارجی در صنایع موترسازی این کشور را کاهش دهند به نحوی که خارجیان بتوانند سهام اکثریت در شرکتهای موترسازی چینی را به دست آورند.